| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

RADA

Powinni Państwo ustalić kwotę świadczenia urlopowego na podstawie wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w 2009 r. Po ustaleniu odpisu na zfśs na 2010 r., jeśli będzie on wyższy od odpisu obowiązującego w 2009 r., należy wypłacić pracownikowi wyrównanie. Gdy wskaźnik będzie niższy, pracownik powinien zwrócić nadpłaconą kwotę.

UZASADNIENIE

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać w 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i zrezygnowali z tworzenia w tym roku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Takiej możliwości nie mają podmioty prowadzące działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, ponieważ jednostki te muszą tworzyć fundusz socjalny bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikowi raz w roku. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek wypłacać świadczenie urlopowe pracownikowi raz w roku, chyba że w ogóle zwolnił się z obowiązku wypłaty takich świadczeń.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości corocznego odpisu podstawowego na zfśs (art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs). Ustawa o zfśs określa jedynie maksymalną wysokość świadczenia urlopowego.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Ponadto świadczenie ulega stosownemu przeliczeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs).

Pracodawca powinien wypłacić świadczenie urlopowe nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych. Spóźnienie w wypłacie upoważnia pracownika do żądania odsetek za zwłokę.

WAŻNE!

Pracownik powinien otrzymać świadczenie nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Wysokość odpisu podstawowego na zfśs obowiązująca w 2010 r. powinna zostać ustalona na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z 2009 r. lub z drugiego półrocza 2009 r. - jeśli będzie ono wyższe od wynagrodzenia rocznego. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie z tych okresów ogłasza Prezes GUS. Są one publikowane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” nie później niż do 20 lutego każdego roku (art. 5 ust. 7 ustawy o zfśs).

W sytuacji gdy pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy w pierwszych miesiącach roku kalendarzowego, kiedy jeszcze nie jest znana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie ma podstawy do ustalenia wysokości odpisu na zfśs, pracodawca powinien wypłacić mu świadczenie urlopowe w wysokości ustalonej na podstawie odpisu ubiegłorocznego. Po ogłoszeniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy ustalić wysokość odpisu podstawowego na bieżący rok, po czym niezwłocznie wypłacić pracownikowi wyrównanie.

Więcej na temat świadczeń urlopowych w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »