| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim

Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim

W okresie od 1 do 7 lutego 2010 r. pracownik był na urlopie ojcowskim. Od 24 lutego 2010 r. pracownica rozpocznie dodatkowy urlop macierzyński. Z jakim kodem powinniśmy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego? Czy należy rozliczać za tych pracowników składki?

Pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński lub dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 § 4 Kodeksu pracy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów (art. 9 ust. 6b ustawy systemowej).

Nakładcy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz duchowni, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoby te mogą dobrowolnie, na swój wniosek, zgłosić się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych również z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej).

Za osobę pobierającą zasiłek macierzyński z tytułu przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz na urlopie ojcowskim, która podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pracodawca powinien sporządzić raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx - „osoba pobierająca zasiłek macierzyński” (art. 36 ust. 9a ustawy systemowej).

Więcej na ten temat w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2010

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK