zamknij okno Następny artykuł

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » ZUS i kadry » Urlopy » ZUS i kadry

Z jakim kodem rozliczać składki za osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i ojcowskim

Ostatnia aktualizacja: 2010-02-24
Autor: Joanna Goliniewska
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W okresie od 1 do 7 lutego 2010 r. pracownik był na urlopie ojcowskim. Od 24 lutego 2010 r. pracownica rozpocznie dodatkowy urlop macierzyński. Z jakim kodem powinniśmy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego? Czy należy rozliczać za tych pracowników składki?

RADA

Za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego pracownikom przysługuje zasiłek macierzyński. Osób tych nie należy zgłaszać dodatkowo do ubezpieczeń społecznych na ZUS ZUA. Składki od zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i okres urlopu ojcowskiego należy wykazać w raporcie ZUS RCA z kodem 12 40 xx. Wobec osób korzystających z tych urlopów i pobierających zasiłek macierzyński należy stosować te same zasady, które obowiązują przy rozliczaniu składek za osoby ubezpieczone pobierające "zwykły" zasiłek macierzyński.

UZASADNIENIE

Pracownica, która ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Tak samo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega pracownica w trakcie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, która ma prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej).

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W okresie przebywania na urlopie ojcowskim pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego jest obowiązkiem płatnika składek, który wypłaca zasiłek. Płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczeń osoby pobierające zasiłek macierzyński wykazując je w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.

WAŻNE!

Płatnicy składek nie składają zgłoszeń do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego; wykazanie ubezpieczonego w raporcie ZUS RCA jest traktowane na równi ze zgłoszeniem do ubezpieczeń.

Osoba, która pobiera zasiłek macierzyński, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoba ta nie podlega ani obowiązkowo, ani dobrowolnie ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.



Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?