| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Udzieliliśmy pracownicy, na jej wniosek, 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po zakończeniu urlopu podstawowego. Pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli w wymiarze 3/4 etatu, a nie - tak jak w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego - w pełnym wymiarze. Dlatego wysokość zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownicy, za który przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, wyliczona za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, wynosi 2509,25 zł.

Wyliczenie zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego:

• 2509,25 zł : 30 dni = 83,64 zł (stawka zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień),

• 83,64 zł x 3/4 (wymiar etatu w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego) = 62,73 zł,

• 62,73 zł x 14 dni zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego = 878,22 zł.

Za pracę na 1/4 etatu, którą pracownica wykonuje w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej wynagrodzenie. Jeżeli w tym okresie pracownica zamiast świadczyć pracę jest na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą dziecka, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego w okresie wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego płatnik składek wylicza z wynagrodzenia za pracę, które przysługuje pracownicy w tym okresie. Pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim w lutym 2010 r. Zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem otrzymała w lutym, w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dlatego podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za okres od 12 do 19 lutego 2010 r. powinni Państwo ustalić na podstawie stałej kwoty wynagrodzenia, które przysługuje pracownicy w lutym 2010 r.

Jeżeli przyjmiemy, że za pracę w lutym 2010 r. w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługiwałoby wynagrodzenie miesięczne w kwocie 750 zł, to po odliczeniu składek finansowanych przez pracownicę podstawa wymiaru wynosi 2588,70 zł:

750 zł x 13,71%* = 102,83 zł,

750 zł - 102,83 zł = 647,17 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia za okres pracy w trakcie dodatkowego zasiłku macierzyńskiego:

647,17 zł : 30 dni = 21,57 zł,

21,57 zł x 80% = 17,26 zł,

17,26 zł x 8 dni zwolnienia lekarskiego = 138,08 zł.

Zasiłek opiekuńczy za 8 dni zwolnienia lekarskiego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 138,08 zł brutto.

* dla ułatwienia, składki finansowane przez pracownika zostały odliczone łącznie.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK