| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Udzieliliśmy pracownicy, na jej wniosek, 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po zakończeniu urlopu podstawowego. Pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim.

Dodatkowy urlop macierzyński pracownica rozpoczęła 9 lutego 2010 r., a zakończyła 22 lutego 2010 r. Pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze etatu. W okresie od 9 do 22 lutego 2010 r. miała przychodzić do pracy na 2 godziny dziennie. Wymiar etatu został obniżony do 1/4. Pracownica nie przyszła do pracy 12 lutego, ponieważ rozchorowało się jej dziecko. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 12 do 19 lutego. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jeżeli tak, to jak wyliczyć jego wysokość, jeżeli pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej wysokości? Jak wyliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wynosiła 2509,25 zł.

RADA

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinni Państwo wyliczyć proporcjonalnie do obniżonego wymiaru etatu pracownicy, z tytułu którego przebywa na tym urlopie (3/4). Za okres od 12 do 19 lutego 2010 r. pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego obliczonego proporcjonalnie do wymiaru etatu w tym czasie (1/4). Podstawą do ustalenia wysokości zasiłku opiekuńczego jest wynagrodzenie pracownicy za luty 2010 r., czyli za miesiąc, w którym jest na dodatkowym urlopie macierzyńskim i zasiłku opiekuńczym.

UZASADNIENIE

Pracownik w jednym przypadku może łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego i pracę w obniżonym wymiarze u tego samego pracodawcy na podstawie tej samej umowy o pracę. Chodzi o dodatkowy urlop macierzyński i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracownik może podzielić wymiar czasu pracy, w którym jest zatrudniony, i przez część tego wymiaru przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, a przez resztę wymiaru etatu wykonywać pracę (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracownik może wykonywać pracę w ograniczonym zakresie, nie większym niż 1/2 etatu. Przez pozostały wymiar czasu pracy pracownik przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Państwa pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 3/4 etatu, a przez 1/4 etatu miała wykonywać pracę. Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla pracownicy jest podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustalona w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje bowiem bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Podstawę wymiaru zasiłku płatnik zasiłku ustala na nowo, jeżeli między kolejnymi okresami niezdolności do pracy przerwa wynosiła co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »