| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Skierowaliśmy pracownika na studia zaoczne 2 lata temu. Pracownik będzie zdawał w sierpniu (w niedzielę) egzamin, który przełożył z sesji letniej. Wystąpił do nas o udzielenie urlopu szkoleniowego w poniedziałek po egzaminie.

Czy pracownikowi przysługuje obecnie urlop szkoleniowy, jeżeli dotychczasowe przepisy dotyczące szkoleń zostały uchylone, a nowe regulacje nie przewidują urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych? Jeśli pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy, to czy można go udzielić w dniu przypadającym po egzaminie? Pracownik poprosił o urlop szkoleniowy na dzień po egzaminie, ponieważ studiuje w Gdańsku, a mieszka i pracuje w Radomiu i ze względu na termin egzaminu nie mógłby dotrzeć na czas do pracy w poniedziałek.

RADA

Do Państwa pracownika należy stosować dotychczasowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników. Pracownikowi przysługuje zatem urlop szkoleniowy na przystąpienie do egzaminów na studiach zaocznych. Może z niego skorzystać również w dniu przypadającym bezpośrednio po egzaminie, jeżeli z powodu terminu egzaminu nie mógłby dotrzeć tego dnia do pracy.

UZASADNIENIE

Obowiązujące od 16 lipca br. nowe przepisy dotyczące szkoleń pracowników zmieniły zasady przyznawania pracownikom urlopów szkoleniowych. Jednak przepisy przejściowe określają, że w przypadku pracowników, którzy rozpoczęli naukę przed wejściem w życie nowych przepisów, tj. przed 16 lipca br., stosujemy dotychczasowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników (art. 3 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

WAŻNE!

Pracownicy, którzy rozpoczęli naukę przed zmianą przepisów o podnoszeniu kwalifikacji pracowników, powinni ją kontynuować na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami, pracownikowi, który podjął studia zaoczne w drodze skierowania pracodawcy, przysługiwało w każdym roku nauki 28 dni urlopu szkoleniowego (uchylony § 7 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych...). Urlop ten był przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Zatem Państwa pracownikowi, który podjął studia na podstawie skierowania pracodawcy, przysługuje 28 dni urlopu szkoleniowego na każdym roku studiów. Stosujemy do niego bowiem stare przepisy o szkoleniach pracowników. Urlop ten pracownik może przeznaczyć na przystąpienie do egzaminu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »