| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu

Pracownik spóźnił się do pracy o kilka godzin. Pracodawca chciał mu wymierzyć karę porządkową. Zaproponował jednak pracownikowi, że odstąpi od jej wymierzania pod warunkiem jednak, że pracownik zrzeknie się prawa do dwóch dni urlopu wypoczynkowego, który pozostał mu jeszcze do wykorzystania. Czy wyrażenie zgody przez pracownika spowoduje utratę przez niego prawa do urlopu?

Nie, pracownik nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego, i to zarówno bieżącego, jak i zaległego.

Zakaz ten wynika wprost z art. 152 § 2 k.p. Przepisy o urlopach wypoczynkowych mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być zmieniane na niekorzyść pracownika nawet wówczas, jeżeli taka byłaby wola stron. Podobnie pracownik nie może przenieść prawa do urlopu wypoczynkowego na inną osobę, ponieważ jest to jego prawo osobiste. Tak więc, jeśli pracownik złoży pracodawcy oświadczenie o zrzeczeniu się urlopu wypoczynkowego, wówczas i tak pozostanie ono bezskuteczne. Bez względu na to, czy będzie dotyczyło urlopu, do którego pracownik już nabył prawo, czy urlopu przyszłego.

Z wyrażonego w kodeksie pracy zakazu zrzeczenia się prawa do urlopu wynika również to, że nie jest dopuszczalne, nawet za zgodą pracownika, wypłacenie mu ekwiwalentu w zamian za urlop w naturze w trakcie trwania stosunku pracy. Wypłata ekwiwalentu za urlop może nastąpić wyłącznie w przypadku rozwiązania stosunku pracy.

Jeśli pracownik z analizowanej przez nas sytuacji złożyłby oświadczenie o zrzeczeniu się urlopu, to miałby do niego prawo, aż do upływu okresu przedawnienia. Jeżeli natomiast przed upływem okresu przedawnienia stosunek pracy zostanie rozwiązany, pracownik będzie mógł żądać od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za ten urlop.

Rafał Krawczyk

Podstawa prawna:

art. 152 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »