| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy naliczyć koszty uzyskania przychodu od ekwiwalentu za urlop

Czy naliczyć koszty uzyskania przychodu od ekwiwalentu za urlop

Nasz pracownik przez ostatnie miesiące był na zasiłku chorobowym. Zwolniliśmy go na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy. W czerwcu wypłaciliśmy mu ekwiwalent za urlop. Czy naliczyć pracownikowi koszty uzyskania przychodu, jeśli w czerwcu ma wypłacony tylko ten ekwiwalent?

rada

 

Tak, pracownikowi należy naliczyć koszty uzyskania przychodu, pomimo że w czerwcu wypłacono mu jedynie ekwiwalent za urlop.

uzasadnienie

Koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy uwzględnia się (nalicza), jeśli pracownikowi wypłacany jest jakikolwiek składnik wynagrodzenia. Ponieważ ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest niewątpliwie składnikiem wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy, musimy tę okoliczność uwzględnić, naliczając i wypłacając pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Sposób rozwiązania umowy o pracę w tym przypadku nie ma znaczenia.

PRZYKŁAD

Pan Krzysztof zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę od 1 stycznia 2007 r. Aktualnie jest to więc szósty miesiąc zatrudnienia tego pracownika. Od ponad trzech miesięcy pracownik ten choruje. W związku z tym 1 czerwca 2007 r. pan Krzysztof postanowił rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy. Musi mu jednak wypłacić wynagrodzenie za niewykorzystany urlop. Uwzględni jednocześnie należne pracownikowi koszty uzyskania przychodu w „podstawowej” wysokości 108,50 zł, ponieważ pracownik ten ma miejsce zamieszkania w tej samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.

l art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Leszek Porowski

doradca podatkowy,

współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU22
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo. <br />

Zostań ekspertem Infor.pl »