| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy staż jest wliczany do okresu, od którego nalicza się wymiar urlopu wypoczynkowego

Czy staż jest wliczany do okresu, od którego nalicza się wymiar urlopu wypoczynkowego

Czy okres pobierania przez bezrobotnego stypendium przyznanego w trakcie stażu wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

Rada

Zobacz ujednolicony tekst aktu prawnego: USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Okres pobierania przez bezrobotnego stypendium w trakcie wykonywania stażu podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Natomiast okresu pobierania tego stypendium nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Uzasadnienie

Bezrobotnego do 25. roku życia starosta może skierować, na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, do odbycia u pracodawcy stażu przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy.

W czasie odbywania stażu przysługuje stypendium z Funduszu Pracy w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Jest ono wypłacane przez powiatowy urząd pracy. Na mocy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy okres pobierania stypendium w trakcie wykonywania stażu jest wliczany do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych wymienionych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS. Tak więc okres pobierania stypendium w czasie stażu podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Nie wlicza się go jednak do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Bezrobotny Andrzej K., absolwent szkoły wyższej, odbywał staż przez 12 miesięcy. W następnym roku zatrudnił się już na umowę o pracę na pełny etat. Była to jego pierwsza praca w życiu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy za każdy miesiąc pracy nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Tak więc po przepracowaniu 1 miesiąca Andrzej K. nabył prawo do 1/12 z 26 dni urlopu. Okresu stażu nie liczy się bowiem w tym przypadku do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu. Staż ten będzie jednak wliczany do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Po przepracowaniu roku wymiar urlopu Andrzeja K. będzie wynosił 26 dni, ponieważ staż urlopowy wynosi 10 lat (8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej + 1 rok z tytułu stażu + 1 rok przepracowany = 10 lat).

- art. 49 i 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. Nr 99, poz. 1001; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

- art. 153 i 154 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 47, poz. 318

Irena Kafel-Laskowska

ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK