| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Pracownikowi niedługo upływa okres, na jaki miał zawartą umowę o pracę. Pozostał mu niewykorzystany urlop (80 godzin). Po rozwiązaniu stosunku pracy podejmuje on zatrudnienie w spółce zależnej, która ma tego samego właściciela (obie firmy są osobami prawnymi). Czy zaległy urlop może zostać w tej sytuacji wykorzystany podczas zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy?


RADA

Pracownik może przejść do kolejnego pracodawcy z niewykorzystanym urlopem, ale wymaga to zgody pracownika. Dotyczy to nawet przypadku, gdy jest to ten sam pracodawca (w przedstawionej sytuacji nie ma to miejsca).

UZASADNIENIE

Urlop wypoczynkowy powinien zostać rozliczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy. Pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop zaległy (urlop z lat ubiegłych) oraz część urlopu należną pracownikowi za okres trwania łączącego ich stosunku pracy w danym roku kalendarzowym.

Przepisy przewidują wyjątek od obowiązku wypłaty ekwiwalentu pracownikowi, któremu kończy się umowa o pracę. Pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty tego świadczenia w sytuacji, gdy obie strony stosunku pracy (pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy (art. 171 § 3 Kodeksu pracy). Aby to było możliwe, konieczne jest, by następna umowa o pracę obowiązywała bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.

Pracodawca nie może jednostronnie narzucić takiego rozwiązania. Nie może być ono zastosowane także wtedy, gdy tylko pracownik będzie się z tym zgadzał, a nie zgodzi się na to pracodawca. Możliwość ta odnosi się jednak bezpośrednio tylko do tych samych stron stosunku pracy.

Kolejny pracodawca (a w przedstawionej sytuacji, mimo tożsamości właściciela obu spółek, mamy do czynienia z odrębnym podmiotem) nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1980 r., I PRN 9/80, OSNC 1980/7-8/149).

Aktualna jednak ciągle pozostaje opinia wyrażona przez Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1980 r. (I PRN 124/80, OSNC 1981/6/113), zgodnie z którą nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy, chociażby stosunek pracy w dotychczasowym zakładzie został rozwiązany na mocy porozumienia stron w wyniku porozumienia zakładów pracy, chyba że porozumieniem między zakładami - za zgodą zainteresowanego pracownika - objęto obowiązek nowego zakładu udzielenia pracownikowi niewykorzystanego urlopu, do którego nabył prawo w dotychczasowym zakładzie.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »