| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > W jaki sposób przedłużają się umowy okresowe z pracownicą w ciąży

W jaki sposób przedłużają się umowy okresowe z pracownicą w ciąży

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę na czas określony (zawarta do 31 grudnia 2007 r.) z pracownicą zatrudnioną od 1 września 2006 r., która urodzi w lutym 2008 r.? Czy zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jeszcze u tego pracodawcy, czy od dnia porodu przejmuje rozliczenia ZUS?

Byłej pracownicy będzie przysługiwać po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek macierzyński przez okres równy niewykorzystanemu urlopowi macierzyńskiemu. Pierwszym dniem, za który świadczenie to przysługuje, będzie dzień porodu, jeżeli pracownica nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.

Osobie tej nie będzie przysługiwać prawo do urlopu wychowawczego, gdyż jest ono związane m.in. z pozostawaniem w zatrudnieniu.

Dowodem do przyznania i wypłaty przez ZUS m.in. zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie płatnika składek:

• wystawione na druku ZUS Z-3, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,

• wystawione na druku ZUS Z-3a, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem.

Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego następuje na podstawie:

• zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu - za okres przed porodem, albo skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka - po porodzie,

• zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego - w razie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

• oświadczenia ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, poza tymi dowodami wymagane jest również świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy.

• art. 177 i 1831 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• § 1, 12-17b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. Nr 65, poz. 742; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 97, poz. 644

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK