| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > W jaki sposób przedłużają się umowy okresowe z pracownicą w ciąży

W jaki sposób przedłużają się umowy okresowe z pracownicą w ciąży

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę na czas określony (zawarta do 31 grudnia 2007 r.) z pracownicą zatrudnioną od 1 września 2006 r., która urodzi w lutym 2008 r.? Czy zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jeszcze u tego pracodawcy, czy od dnia porodu przejmuje rozliczenia ZUS?


RADA

W takiej sytuacji umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia porodu. W dniu urodzenia dziecka umowa ulega rozwiązaniu i kobieta nie jest już związana z Państwa firmą stosunkiem pracy. W konsekwencji nie mają już Państwo wobec tej osoby żadnych obowiązków związanych z okresem urlopu macierzyńskiego. W tym czasie osoba ta będzie otrzymywać z ZUS zasiłek macierzyński.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 k.p.). Zakaz ten obejmuje więc wszelkie oświadczenia woli pracodawcy zmierzające do zakończenia stosunku pracy. Natomiast jeżeli pracownica już po otrzymaniu wypowiedzenia przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że w chwili jego otrzymania była już w ciąży, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. Dotyczy to sytuacji także po złożeniu wypowiedzenia, ale w trakcie trwania umowy o pracę.

Ochronie przed zwolnieniem nie podlega pracownica zatrudniona na okres próbny nieprzekraczający miesiąca, a także pracownica zatrudniona na podstawie tzw. umowy na zastępstwo.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo umowa na okres próbny dłuższy niż miesiąc, jeżeli miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu i dopiero wtedy umowy te się rozwiązują (art. 177 § 3 k.p.). Tak będzie również w sytuacji przedstawionej w pytaniu - umowa uległa przedłużeniu do daty faktycznego (a nie planowanego) porodu. Przedłużenie jest tutaj automatyczne. Dochodzi do skutku bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony pracownika lub pracodawcy.

W wyroku z 5 grudnia 2002 r., sygn. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204), Sąd Najwyższy stwierdził, że:

termin upływu trzeciego miesiąca ciąży (art. 177 § 3 k.p.) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

Po urodzeniu dziecka osoba ta przestaje być pracownicą danego zakładu pracy, a co za tym idzie, przestają obowiązywać wzajemne zobowiązania stron.

Przed porodem pracownica może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego. W przypadku złożenia wniosku o ten urlop pracodawca zobowiązany będzie zatem go udzielić, co nie zmienia nic w kwestii daty rozwiązania stosunku pracy (daty końcowej przedłużonej umowy okresowej).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »