| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Dni wolne od pracy dla pracowników organizacji non profit - zasady rozliczania

Dni wolne od pracy dla pracowników organizacji non profit - zasady rozliczania

Przyjmuje się, że pracodawca jest obowiązany do wypłaty wynagrodzenia w zamian za spełnienie przez pracownika świadczenia, czyli wykonanie określonej pracy. Wynagrodzenie jest więc ekwiwalentem za pracę wykonaną. Poniżej przedstawiamy zasady ustalania i wypłaty wynagrodzeń za dni wolne, zwolnienia od pracy i urlopy okolicznościowe.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni (art. 188 k.p.).

Przykład

Pracownik naszej fundacji chce skorzystać z dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czy ma do tego prawo, skoro jego małżonka przebywa na urlopie wychowawczym?

Tak, korzystanie przez jednego z rodziców dziecka z urlopu wychowawczego nie wyłącza prawa drugiego z zatrudnionych rodziców (opiekunów) dziecka do skorzystania z dni wolnych na podstawie art. 188 k.p.

Na uprawnienie pracowników do skorzystania z omawianego zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem wpływ ma jedynie sytuacja, w której każde z rodziców lub opiekunów jest gdzieś zatrudnione. W takim przypadku z dwóch dni opieki nad dzieckiem może skorzystać jedynie jedno z nich. Dopuszczalne jest natomiast, aby w takiej sytuacji rodzice lub opiekunowie podzielili się tym zwolnieniem w taki sposób, że każde z nich wykorzysta tylko po jednym dniu opieki nad dzieckiem.

Urlopy okolicznościowe z prawem do wynagrodzenia

Obowiązujące przepisy rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy określają szczególne przypadki uprawniające pracowników do zwolnień z obowiązku świadczenia pracy oraz zasady tych zwolnień.

Zgodnie z § 15 rozporządzenia o usprawiedliwionych nieobecnościach na pracodawcy ciąży obowiązek zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy na czas obejmujący:

• 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

• 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi takiego zwolnienia, jeżeli występują okoliczności uzasadniające to zwolnienie. Istotne jest jednak, aby pracownik wykorzystał należne mu dni tzw. urlopu okolicznościowego w czasie bezpośrednio związanym z wydarzeniem, które uprawnia do zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy. Wprawdzie obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie należnego pracownikowi zwolnienia w terminie wskazanym przez pracownika, ale termin ten powinien pokrywać się z datą wydarzenia będącego powodem udzielenia tego zwolnienia. Dni wolne udostępniane są pracownikowi, aby mógł w omawianym wydarzeniu uczestniczyć.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »