| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu

Kilku pracowników w naszej firmie ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy za zeszły rok. Chcemy im udzielić tego urlopu zgodnie z przepisami, czyli do końca marca br. Pracownicy jednak odmawiają wykorzystania zaległego urlopu. Czy możemy wysłać pracowników na urlop bez ich zgody?

Przyjmuje się, że udzielenie zaległego urlopu po I kwartale danego roku jest dopuszczalne na wniosek pracownika. Jeżeli bowiem pracownik uważa, że lepiej wykorzysta zaległy urlop np. w okresie letnim, to nie ma przeszkód, żeby pracodawca się na taki wniosek zgodził. Pracodawca powinien zachować w takim przypadku wniosek pracownika, złożony w formie pisemnej, na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawca nie musi się zgodzić na udzielenie pracownikowi urlopu zaległego po 31 marca. W omawianej sytuacji mamy jednak do czynienia z innym przypadkiem. Pracownicy bowiem w ogóle odmawiają wykorzystania zaległego urlopu, a nie proszą o jego udzielenie w innym terminie.

Należy też zwrócić uwagę, że przepisy (art. 168 Kodeksu pracy) nakazują jedynie udzielenie zaległego urlopu w I kwartale danego roku. Oznacza, to że pracownik nie musi wykorzystać tego urlopu do 31 marca. Wystarczy, żeby rozpoczął wykorzystywanie zaległego urlopu do tego czasu.

PRZYKŁAD

Pracownik ma 20 dni zaległego urlopu za 2007 r. Pracuje w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. Pracodawca udzielił mu tego urlopu w terminie od 31 marca do 25 kwietnia br. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ udzielił pracownikowi urlopu zaległego do końca I kwartału 2008 r.

Nieudzielenie urlopu wypoczynkowego do końca marca jest karane przez Państwową Inspekcję Pracy. Inspektor pracy może za to naruszenie nałożyć grzywnę w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł. Może również skierować wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie pracodawcy grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. Pracodawca nie będzie podlegał karze, jeżeli udzielenie urlopu zaległego było niemożliwe.

PRZYKŁAD

Pracownik miał zaplanowany urlop do wykorzystania na przełomie listopada i grudnia 2007 r. Jednak od 12 listopada zeszłego roku nieprzerwanie choruje. Ostatnie zwolnienie, które dostarczył do zakładu pracy, obejmuje okres do 9 kwietnia br. W tej sytuacji nie jest możliwe udzielenie niewykorzystanego przez pracownika urlopu za 2007 r. do 31 marca br. Pracodawca nie może być w takiej sytuacji ukarany przez Inspekcję Pracy. Zaległego urlopu powinien udzielić pracownikowi po zakończeniu choroby, kiedy ten będzie już zdolny do pracy.

• art. 163 § 1, art. 168, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 181, poz. 1288; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672

• art. 96 § 1a ustawy z 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia - Dz.U. Nr 106, poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK