| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne

Czy pracownikom, którzy pracują od wtorku do soboty, trzeba oddać dni wolne za święta wielkanocne

W naszym zakładzie pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Praca jest wykonywana przez 5 dni od wtorku do soboty. Dniami wolnymi w tygodniu są niedziele i poniedziałki. Czy w tak ustalonym rozkładzie czasu pracy należy oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za święta wielkanocne?


RADA

W zamian za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek, należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Nie będzie on natomiast przysługiwał za pierwszy dzień świąt wielkanocnych, który przypada w niedzielę.

UZASADNIENIE

Każde święto, które przypada w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza, to że pracownicy o tyle godzin mniej czasu pracy mają do wypracowania w przyjętym w zakładzie okresie rozliczeniowym.

Jeżeli jednak święto przypadnie w niedzielę, to wymiar czasu pracy nie jest obniżany. Tak się dzieje w przypadku pierwszego dnia świąt wielkanocnych. Święto to przypada zawsze w niedzielę, a zatem nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Dlatego za pierwszy dzień świąt wielkanocnych nie muszą Państwo oddawać dnia wolnego pracownikom.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku drugiego ze świąt wielkanocnych. Przypada ono zawsze w poniedziałek, a zatem powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Jeżeli w Państwa zakładzie poniedziałki są dniami wolnymi od pracy, to i tak święto przypadające w poniedziałek powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że muszą Państwo wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny w którymś z tygodni pracy przypadających w Państwa firmie od wtorku do soboty.

Jeżeli pracownicy mieliby wyznaczoną pracę w poniedziałki, to obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu drugiego dnia świąt wielkanocnych nastąpiłoby właśnie w poniedziałek.

W przedstawionej sytuacji powinni Państwo wyznaczyć pracownikom dzień wolny za święto przypadające w poniedziałek w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Jeżeli w zakładzie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący marzec br., to dzień wolny powinien być wyznaczony pracownikowi w tym miesiącu.

Wymiar czasu pracy w marcu br. wynosi 160 godzin. Obliczamy go bez względu na system czasu pracy w następujący sposób:

• mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w marcu br., zaczynając od 1. dnia tego miesiąca (w marcu występują 4 pełne tygodnie, a więc 4 × 40 godzin = 160 godzin),

• do otrzymanej w ten sposób liczby dodajemy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni z tego miesiąca wykraczających poza 4 pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku (w marcu jest jeden taki dzień, tj. 31 marca, a zatem 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin),

• od otrzymanej liczby odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela (w marcu br. mamy tylko jedno takie święto, tj. 24 marca, a więc 168 godzin - 8 godzin = 160 godzin).

Jeżeli Państwo nie oddaliby pracownikom innego dnia wolnego za święto wielkanocne, to wymiar ich czasu pracy nie zostałby obniżony o 8 godzin i w marcu br. przepracowaliby 168 godzin, czyli o 8 godzin więcej niż wynosi wymiar czasu pracy w tym miesiącu.

• art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »