| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawnego pracownika

Dodatkowy urlop wypoczynkowy niepełnosprawnego pracownika

Niepełnosprawny pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten, co do zasady, wynosi odpowiednio:

  • 20 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest dłużej niż 10 lat.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Przepisy szczególne mogą stanowić o dodatkowych okresach urlopowych dla niektórych pracowników. Jeden z przykładów tego rodzaju regulacji stanowi ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych [dalej zwana „Ustawą”].

Zgodnie z art. 19 Ustawy osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Odnosząc powyższe do ww. okresów urlopowych wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności wynosić będzie odpowiednio:

  • 30 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;
  • 36 dni – jeżeli pracownik zatrudniony jest dłużej niż 10 lat.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Powyższe oznacza, iż w przypadku, gdyby dzień zaliczenia wypadł np. 1 grudnia danego roku, to jeszcze w grudniu tego samego roku pracownik uprawniony byłby do 10 dni roboczych dodatkowego urlopu. Zgodnie z doktryną za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, tj. datę wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Warto pamiętać, że Urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni roboczych nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. nauczycielom) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. sędziom).

W sytuacji, gdyby pracownik uprawniony do urlopu dodatkowego nie wykorzystał tego urlopu w danym roku, to przechodzi on na rok następny, jako urlop zaległy. Stosuje się do niego bowiem takie same zasady jak do podstawowych urlopów wypoczynkowych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Poza powyższym zgodnie z art. 20 Ustawy osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku;
  • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z polskimi przepisami, nie jest możliwe kumulowanie ww. urlopu dodatkowego ze zwolnieniem na tzw. turnus rehabilitacyjny. Oznacza to, że maksymalny wymiar dodatkowego zwolnienia z pracy dla pracownika o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi 21 dni.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Krzysztof Gładych, radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK