| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?

• które samotnie wychowują dzieci,

• których życiowy partner nie jest pracownikiem (jest bezrobotny, jest niepracującym emerytem/rencistą, jest zatrudniony na innej podstawie niż stosunek pracy, jest przedsiębiorcą, rolnikiem, itp.).

WAŻNE!

Pracownica może odstąpić część urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka, z którym nie musi pozostawać w związku małżeńskim.

Jedynym obowiązkiem Państwa pracownicy, która chce zrezygnować na rzecz męża z wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego, jest złożenie wniosku dotyczącego skrócenia urlopu macierzyńskiego. Powinien on być złożony najpóźniej na 7 dni przed dniem, od którego chce zacząć urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop wypoczynkowy pracownica może złożyć w tym samym terminie lub później.

Gdyby byli Państwo pracodawcą wyłącznie matki dziecka, to powinni Państwo uwzględnić wniosek o skrócenie jej urlopu macierzyńskiego tylko w sytuacji, gdy do wniosku dołączone byłoby zaświadczenie z zakładu pracy ojca dziecka potwierdzające udzielenie mu urlopu tacierzyńskiego. W prawidłowo wystawionym zaświadczeniu powinien być wskazany termin rozpoczęcia przez niego tego urlopu, przypadający bezpośrednio na dzień, od którego z urlopu macierzyńskiego zrezygnowała matka. Ponieważ jednak Państwa firma jest pracodawcą obojga rodziców, wystarczający będzie wniosek pracownicy o skrócenie części urlopu macierzyńskiego przy jednoczesnym wniosku ojca dziecka o udzielenie mu tej części urlopu.

• art. 163 § 3, art. 180 § 1, § 3-6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »