| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy za okres nieusprawiedliwionej nieobecności należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy za okres nieusprawiedliwionej nieobecności należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W ubiegłym roku zatrudniliśmy nowego pracownika. 29 kwietnia br. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu jego nieusprawiedliwionej nieobecności. Pracownik nie stawiał się do pracy od 7 kwietnia. Czy w tej sytuacji należy mu wypłacić ekwiwalent za urlop, uwzględniając w jego wysokości czas nieusprawiedliwionej nieobecności?


rada

Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, to należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny za ten okres. Pracownik nabył prawo do pełnego urlopu za 4 miesiące br.

uzasadnienie

Za rok kalendarzowy, w którym rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, przysługuje mu prawo do skorzystania w Państwa firmie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Jeżeli umowę rozwiązali Państwo w trakcie miesiąca (29 kwietnia), a nie ostatniego dnia miesiąca, to pracownikowi i tak należy naliczyć urlop za pełny miesiąc.

Państwa pracownikowi nie należałby się ekwiwalent za urlop za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy tylko wtedy, gdyby okres tej nieusprawiedliwionej nieobecności trwał dłużej niż miesiąc (art. 1552 § 1 pkt 6 Kodeksu pracy).

W praktyce wiele komplikacji sprawia liczenie w wymienionym kontekście terminu „miesiąc”. Nie oznacza to miesiąca kalendarzowego, lecz 30 kolejnych dni. W tym przypadku pracownik był nieobecny w pracy tylko przez 23 dni kalendarzowe (do dnia rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę). Brak więc podstaw do nienaliczania ekwiwalentu za czas, w którym nie chodził do pracy, ale pozostawał w zatrudnieniu (miał status pracownika).

Pracownik, nawet pracując tylko przez kilka dni kwietnia, i tak nabył u Państwa prawo do pełnego kwietniowego urlopu. Wystarczy bowiem 1 dzień pracy w danym miesiącu, by pracownikowi dotychczasowy pracodawca musiał zaliczyć ten miesiąc do wymiaru urlopu proporcjonalnego. W takim przypadku kolejny pracodawca nie nalicza już temu pracownikowi urlopu za ten miesiąc, nawet jeżeli zaczął u niego pracować od drugiego dnia miesiąca.

• art. 1552 § 1 pkt 6, art. 1552a, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Piotr Matwiejczyk

ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »