| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Jeden z naszych pracowników studiuje zaocznie. Naukę podjął bez naszego skierowania, nie przysługuje mu więc urlop szkoleniowy. Zajęcia na uczelni ma w weekendy co 2-3 tygodnie. Dlatego pracownik często korzysta z 1 dnia urlopu wypoczynkowego w piątek, żeby dojechać na zajęcia. W związku z tym nie chce korzystać z minimum 14 kolejnych dni wolnych, które powinniśmy mu zapewnić w danym roku kalendarzowym. Czy w takiej sytuacji musimy udzielić pracownikowi części urlopu składającej się jednorazowo z 14 dni wolnego w br., czy też możemy mu udzielić wszystkich 20 dni urlopu po 1 dniu w poszczególne piątki?


RADA

Muszą Państwo udzielić pracownikowi w br. urlopu w taki sposób, aby przynajmniej jeden z okresów wypoczynku trwał co najmniej 14 dni kalendarzowych. Nie mogą zatem Państwo udzielić wszystkich dni urlopu tylko w piątki.

UZASADNIENIE

Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony pracownikowi jednorazowo w całości w pełnym przysługującym mu wymiarze. Od tej zasady istnieje wyjątek, który dopuszcza podział urlopu na części na wniosek pracownika. W takim przypadku chociaż jedna część wypoczynku powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy). Do wymaganego 2-tygodniowego okresu wypoczynku wliczamy bowiem także dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy).

Udzielenie pracownikowi w danym roku wypoczynku w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych jest obowiązkowe. Ustalenie krótszego niż 14 dni okresu wypoczynku nie może zatem nastąpić nawet na wniosek pracownika, bo byłby on sprzeczny z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa pracy, a więc nieważny. Pracownik może bowiem złożyć do pracodawcy wniosek o podział urlopu na części, ale nie może jednocześnie zmieniać zasad tego podziału poprzez zrezygnowanie z części urlopu obejmującej minimum 14 dni kalendarzowych.

Aby umożliwić pracownikowi odbywanie studiów, mogą Państwo udzielać mu w piątki urlopu bezpłatnego. Innym rozwiązaniem będzie skierowanie pracownika na studia, co jest dopuszczalne nie tylko przed rozpoczęciem, ale także w czasie trwania studiów. Wówczas pracownikowi będzie przysługiwał urlop szkoleniowy na udział w zajęciach i przygotowanie do egzaminów. Wynagrodzenie za ten urlop będzie oskładkowane i opodatkowane. Więcej o skutkach podatkowo-składkowych świadczeń przysługujących skierowanemu na studia pracownikowi pisaliśmy w Mk nr 18/2008.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 6 do 17 października. Pracodawca wyraził na to zgodę. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Biorąc urlop w tym okresie, pracownik wykorzystał 16 dni kalendarzowych wypoczynku, który liczymy w jego przypadku łącznie z sobotami i niedzielami przypadającymi zarówno przed urlopem, jak i po urlopie. Przedstawia to poniższy schemat obejmujący październik br.:

Sposób udzielenia co najmniej 14 dni wolnych wypoczynku w październiku 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 162, art. 174 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

• § 4 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK