| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Czy zawsze trzeba zapewnić pracownikowi co najmniej 2 tygodnie wypoczynku

Jeden z naszych pracowników studiuje zaocznie. Naukę podjął bez naszego skierowania, nie przysługuje mu więc urlop szkoleniowy. Zajęcia na uczelni ma w weekendy co 2-3 tygodnie. Dlatego pracownik często korzysta z 1 dnia urlopu wypoczynkowego w piątek, żeby dojechać na zajęcia. W związku z tym nie chce korzystać z minimum 14 kolejnych dni wolnych, które powinniśmy mu zapewnić w danym roku kalendarzowym. Czy w takiej sytuacji musimy udzielić pracownikowi części urlopu składającej się jednorazowo z 14 dni wolnego w br., czy też możemy mu udzielić wszystkich 20 dni urlopu po 1 dniu w poszczególne piątki?


RADA

Muszą Państwo udzielić pracownikowi w br. urlopu w taki sposób, aby przynajmniej jeden z okresów wypoczynku trwał co najmniej 14 dni kalendarzowych. Nie mogą zatem Państwo udzielić wszystkich dni urlopu tylko w piątki.

UZASADNIENIE

Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony pracownikowi jednorazowo w całości w pełnym przysługującym mu wymiarze. Od tej zasady istnieje wyjątek, który dopuszcza podział urlopu na części na wniosek pracownika. W takim przypadku chociaż jedna część wypoczynku powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy). Do wymaganego 2-tygodniowego okresu wypoczynku wliczamy bowiem także dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy).

Udzielenie pracownikowi w danym roku wypoczynku w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych jest obowiązkowe. Ustalenie krótszego niż 14 dni okresu wypoczynku nie może zatem nastąpić nawet na wniosek pracownika, bo byłby on sprzeczny z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa pracy, a więc nieważny. Pracownik może bowiem złożyć do pracodawcy wniosek o podział urlopu na części, ale nie może jednocześnie zmieniać zasad tego podziału poprzez zrezygnowanie z części urlopu obejmującej minimum 14 dni kalendarzowych.

Aby umożliwić pracownikowi odbywanie studiów, mogą Państwo udzielać mu w piątki urlopu bezpłatnego. Innym rozwiązaniem będzie skierowanie pracownika na studia, co jest dopuszczalne nie tylko przed rozpoczęciem, ale także w czasie trwania studiów. Wówczas pracownikowi będzie przysługiwał urlop szkoleniowy na udział w zajęciach i przygotowanie do egzaminów. Wynagrodzenie za ten urlop będzie oskładkowane i opodatkowane. Więcej o skutkach podatkowo-składkowych świadczeń przysługujących skierowanemu na studia pracownikowi pisaliśmy w Mk nr 18/2008.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 6 do 17 października. Pracodawca wyraził na to zgodę. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Biorąc urlop w tym okresie, pracownik wykorzystał 16 dni kalendarzowych wypoczynku, który liczymy w jego przypadku łącznie z sobotami i niedzielami przypadającymi zarówno przed urlopem, jak i po urlopie. Przedstawia to poniższy schemat obejmujący październik br.:

Sposób udzielenia co najmniej 14 dni wolnych wypoczynku w październiku 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 162, art. 174 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

• § 4 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK