| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Pracownik zachorował 16 lutego br. Pierwsze zwolnienie zostało wystawione na okres od 16 do 23 lutego 2009 r., a następne od 24 lutego do 10 marca 2009 r. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

RADA

Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego naliczonego za okres od 16 do 28 lutego 2009 r. Natomiast do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. nie powinni Państwo wliczać wynagrodzenia z umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Pracownik zawierający umowę zlecenia z pracodawcą podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym tak jak pracownik (art. 9 ust. 1 ustawy systemowej). Przychód z umowy zlecenia do ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego wynagrodzenie z umowy zlecenia płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, płatnik uwzględnia wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jest to tzw. składnik wynagrodzenia przysługujący pracownikom do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu płatnik świadczenia nie uwzględnia przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku należnego za okres po tym terminie. Dlatego wynagrodzenia z umowy zlecenia nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres po upływie terminu trwania umowy.

W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy umowa zlecenia rozwiązuje się w trakcie zwolnienia lekarskiego, to za okres zwolnienia lekarskiego przypadającego po zakończeniu trwania umowy zlecenia podstawę wymiaru płatnik ustala na nowo, z tego samego okresu, ale z wyłączeniem wynagrodzenia ze zlecenia.

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia z umowy zlecenia za dany miesiąc płatnik wlicza wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracodawca wlicza wynagrodzenie z umowy zlecenia zawsze w kwocie faktycznie wypłaconej, nawet jeżeli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie w miesiącu z powodu nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Przychód z umowy zlecenia płatnik świadczenia uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków w kwocie faktycznie wypłaconej w miesiącu.

Pracownik zachorował w lutym 2009 r. Dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia powinni Państwo przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę wypłacone od lutego 2008 r. do stycznia 2009 r. oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacone za okres od października 2008 r. do stycznia 2009 r. Na podstawie tak ustalonej podstawy wymiaru powinni Państwo naliczyć wynagrodzenie chorobowe za okres od 16 do 28 lutego 2009 r.

Umowa zlecenia została rozwiązana 28 lutego 2009 r. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. powinni Państwo ustalić ponownie z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia. Okres, z jakiego powinni Państwo ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego od 1 do 10 marca 2009 r., jest taki sam jak wcześniej dla wynagrodzenia za okres od 16 do 28 lutego, ale z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia.

• art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 14, poz. 75

• art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

Anna Michalska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »