| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Pracownica jest w ciąży i ma nieprzerwanie zwolnienie lekarskie od 15 października 2009 r. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Lekarz, który ją leczy, wyznaczył datę porodu na 18 stycznia 2010 r. W 2009 r. płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników był ZUS, ponieważ w pierwszym miesiącu funkcjonowania do ubezpieczenia chorobowego zgłosiliśmy tylko 9 osób. Natomiast 30 listopada 2009 r. liczba osób ubezpieczonych wyniosła 29, dlatego od 1 stycznia 2010 r. będziemy pracownikom wypłacać zasiłki. Czy od 1 stycznia 2010 r. mamy przejąć wypłatę zasiłku chorobowego dla pracownicy? Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

RADA

Zasiłek chorobowy do dnia poprzedzającego dzień porodu wypłaci pracownicy ZUS. Państwo będą wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński od dnia porodu.

9,90 złObliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń - PDF

UZASADNIENIE

Zgłaszanie do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada więcej niż 20 osób powoduje, że płatnikiem zasiłków w następnym roku kalendarzowym jest pracodawca (art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Natomiast zgłaszanie 30 listopada do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób oznacza, że płatnikiem zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego w kolejnym roku kalendarzowym dla zatrudnionych osób jest ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Wątpliwości, kto jest płatnikiem świadczenia, dotyczą zwłaszcza sytuacji, kiedy na przełomie roku zmienia się płatnik. Jeżeli w 2009 r. świadczenia wypłacał ZUS, a w 2010 r. świadczenia będzie wypłacał pracodawca, powstaje pytanie, czy pracodawca od 1 stycznia 2010 r. przejmuje wypłatę wszystkich świadczeń, w tym świadczeń, które wcześniej wypłacał ZUS.

Zatrudniona u Państwa pracownica choruje nieprzerwanie od 15 października 2009 r. Ma kolejne zwolnienia lekarskie. Płatnikiem zasiłków w 2009 r. dla zatrudnionych u Państwa osób jest ZUS. Dlatego to ZUS wypłaci pracownicy zasiłek chorobowy do 31 grudnia 2009 r. Pracownica ma nieprzerwane zwolnienie lekarskie 31 grudnia 2009 r. i 1 stycznia 2010 r., dlatego również za okres tego zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy wypłaci pracownicy ZUS. Jeżeli do dnia porodu pracownica będzie miała nieprzerwane zwolnienie lekarskie, to do dnia poprzedzającego dzień porodu zasiłek wypłaci jej ZUS. Natomiast Państwo będą wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński od dnia porodu. W tym przypadku dopiero zmiana rodzaju świadczenia spowoduje zmianę płatnika świadczeń.

Gdyby po 31 grudnia 2009 r. była przerwa między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi, które dostarcza pracownica, to wypłatę po przerwie przejęliby Państwo. Oznaczałoby to, że pracownica po przerwie w zwolnieniach ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a nie do zasiłku chorobowego, a płatnikiem wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego byłby zakład pracy.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2010 r. zmienia się płatnik zasiłków. Firma 30 listopada 2009 r. zatrudniała 31 osób, dlatego od stycznia 2010 r. jest uprawniona do wypłaty zasiłków zatrudnionym osobom. Pracownica jest na zwolnieniu lekarskim od 5 listopada 2009 r. Ostatnie zwolnienie otrzymała na okres od 21 grudnia 2009 r. do 1 stycznia 2010 r. Kolejne zwolnienie dostarczyła na okres od 4 do 18 stycznia 2010 r. ZUS wypłaci pracownicy zasiłek chorobowy do 1 stycznia 2010 r. włącznie z tym dniem. Natomiast w związku z przerwą między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi, od 4 stycznia 2010 r. świadczenia będzie wypłacał już pracodawca. W związku z przerwą między zwolnieniami lekarskimi zmieni się płatnik zasiłku - zamiast ZUS świadczenie będzie wypłacał pracodawca, a także rodzaj świadczenia - od 4 stycznia 2010 r. pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego.

• art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Więcej na temat zasiłku chorobowego przeczytasz w Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

 

Aktualizacja: 05.01.2010

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2011-01-25 15:58 Zgłoś

kto mi odpowie na moje pytanie ile miesięcy przysługuje koroniówka w wojewódctwie wielkopolskim mam przepracowane 2,5 roku

avatar

2010-03-18 11:45 Zgłoś

1 stycznia wypłacany jest zasiłek chorobowy a 4 stycznia wynagrodzenie chorobowe? chyba dalej zasiłek chorobowy...?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem Infor.pl »