| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

Pracodawca może przyznać pracownikowi nagrodę jubileuszową, jeśli ten w dniu jej nabycia spełnia wszystkie wymagane warunki do jej otrzymania.

Pracownik był zatrudniony w firmie od kwietnia 1994 r. do listopada 2006 r. W zakładzie obowiązywał zbiorowy układ pracy, zgodnie z którym pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej po 10 latach stażu pracy w firmie. Ponadto dodatkowym kryterium jej nabycia było posiadanie przez niego co najmniej 20-letniego łącznego stażu pracy. 10-letni okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy upłynął mu 31 marca 2004 r.

Pracownik zaczął pracować we wrześniu 1985 r. Dwudziestoletni okres zatrudnienia kończył mu się więc 1 września 2005 r. Firma odmówiła więc wypłaty nagrody. Wskazała, że po 10 latach pracy w firmie nie posiadał 20 lat ogólnego stażu pracy.

Od tej decyzji pracownik odwołał się do sądu I instancji. Ten oddalił żądanie pracownika, który odwołał się do sądu II instancji.

Zdaniem sądu apelacyjnego, bez znaczenia dla uprawnień pracownika pozostaje okoliczność, że najpierw osiągnął 10-letni okres zatrudnienia w firmie, a później ogólny staż pracy. Podkreślił, że postanowienia układu nie zastrzegają, że wszystkie kryteria do nabycia nagrody muszą być spełnione w tym samym czasie. Sąd zmienił zaskarżony wyroki i nakazał firmie wypłacenie pracownikowi 14 tys. nagrody.

Firma wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że prawo do nagrody jubileuszowej można nabyć tylko w tym dniu, w którym pracownik osiąga 10-letni staż pracy w firmie. Wskazał też, że 1 września 2005 r. (dzień nabycia 20-letniego stażu pracy) nie jest dniem, w którym dokładnie upłynął ten 10-letni okres. Dlatego w ocenie SN, jeśli pracownik nie spełnia wszystkich warunków do nagrody w danym dniu, to nie może ono powstać później. SN uchylił więc zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sygn. akt II PK 199/09

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK