| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Stanowisko MF w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika

Stanowisko MF w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika

W związku ze zmianą przepisów ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmieniły się również regulacje dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego, m.in. rodzajów świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne.

Przedstawiamy stanowisko Mnisterstwa Finansów w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika przyznanych przed 11 kwietnia 2010 r.:

"W dniu 20 maja 2010 r. podczas 67. posiedzenia Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną podczas prac legislacyjnych w Senacie nad ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poprawka ta niweluje skutki luki prawnej powstałej po dniu 11 kwietnia br. na skutek wygaśnięcia przepisu art. 103 Kodeksu pracy (w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2009 r. sygn. akt K 28/08) stanowiącego podstawę prawną rozporządzenia wykonawczego dotyczącego m.in. rodzajów świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne.

Z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, będą miały bowiem zastosowanie unormowania regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 r.

W konsekwencji, świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowej przyznane przez pracodawcę pracownikowi w okresie od 11 kwietnia br. do dnia wejścia w życie omawianej ustawy, będą objęte zwolnieniem od podatku, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie w jakim regulowały je przepisy obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r."

Zamów "Kodeks pracy 2010 z komentarzem" wraz z suplementem dotyczącym zmian przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Więcej informacji na stronie Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK