| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Stanowisko MF w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika

Stanowisko MF w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika

W związku ze zmianą przepisów ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmieniły się również regulacje dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego, m.in. rodzajów świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne.

Przedstawiamy stanowisko Mnisterstwa Finansów w sprawie opodatkowania świadczeń dla dokształcającego się pracownika przyznanych przed 11 kwietnia 2010 r.:

"W dniu 20 maja 2010 r. podczas 67. posiedzenia Sejm przyjął poprawkę zgłoszoną podczas prac legislacyjnych w Senacie nad ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poprawka ta niweluje skutki luki prawnej powstałej po dniu 11 kwietnia br. na skutek wygaśnięcia przepisu art. 103 Kodeksu pracy (w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2009 r. sygn. akt K 28/08) stanowiącego podstawę prawną rozporządzenia wykonawczego dotyczącego m.in. rodzajów świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne.

Z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, będą miały bowiem zastosowanie unormowania regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 r.

W konsekwencji, świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowej przyznane przez pracodawcę pracownikowi w okresie od 11 kwietnia br. do dnia wejścia w życie omawianej ustawy, będą objęte zwolnieniem od podatku, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie w jakim regulowały je przepisy obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r."

Zamów "Kodeks pracy 2010 z komentarzem" wraz z suplementem dotyczącym zmian przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Więcej informacji na stronie Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK