| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy uwzględnić składniki wynagrodzenia (miesięczne, kwartalne, roczne), od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe i które zgodnie z przepisami płacowymi albo umową o pracę są pomniejszane za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. W razie braku takich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli jednak pracodawca wypłaca składnik wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych lub w umowie o pracę, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku.

Premię miesięczną, do jakiej mają prawo pracownicy, będzie można przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem że obowiązujące w zakładzie przepisy płacowe zawierają zapis o jej zmniejszaniu za okres pobierania tego zasiłku.

Podobnie należy postąpić w przypadku wypłacanej przez Państwa nagrody rocznej. Jeżeli nagroda jest zmniejszana za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, to podlega ona uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Jako roczny składnik wynagrodzenia podlega uwzględnieniu w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Oznacza to, że zarówno wliczanie premii miesięcznej, jak i nagrody rocznej do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, czy przebywanie na urlopie macierzyńskim i pobieranie zasiłku macierzyńskiego powoduje obniżenie tych składników wynagrodzenia. Fakt wliczania tych składników do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie decyduje o tym, by wliczać je do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, przepisy wewnątrzzakładowe mogą bowiem przewidywać inny sposób pomniejszania tych składników za okres pobierania różnego rodzaju świadczeń.

Bogusław Nowakowski

Podstawa prawna:

• art. 29 ust. 5a, art. 36, 41-42 i 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),

• art. 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »