| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak korzystnie dla podatnika określić w zleceniu wysokość wynagrodzenia

Jak korzystnie dla podatnika określić w zleceniu wysokość wynagrodzenia

Chcemy podpisać umowę zlecenia z 23-letnim studentem. Planujemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2011 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

RADA

Jeśli w każdej z zawartych umów ustalą Państwo wysokość wynagrodzenia na poziomie nieprzekraczającym 200 zł, to zleceniobiorca nie odzyska podatku zapłaconego w 2011 r. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podpisanie zlecenia, w którym nie zostanie wprost określona kwota należności, lecz jedynie sposób jej wyliczenia, np. jako iloczyn stawki godzinowej i godzin pracy. Wówczas tak określony przychód będzie opodatkowany według skali podatkowej, a zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek zryczałtowany w wysokości 18% przychodu należy pobierać m.in. od należności nieprzekraczających 200 zł z tzw. małych zleceń zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Zatem podatek ryczałtowy jest obliczany bezpośrednio od przychodu, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu i ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W tym przypadku podatek jest rozliczany ostatecznie i nie można go uwzględnić w zeznaniu rocznym sporządzanym przez podatnika - zleceniobiorcę. Tym samym podatnik nie może odzyskać podatku również za rok, w którym jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (w 2011 r. - 3091 zł).

Jeżeli natomiast w umowie zlecenia należność nie zostanie wprost określona, a strony postanowią jedynie o sposobie jej obliczenia, wówczas od tak ustalonego przychodu, bez względu na jego ostateczną wysokość, płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek według skali.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie jest wprost określona kwota należności, lecz wyłącznie sposób jej wyliczenia, od takiego przychodu (bez względu na jego ostateczną wysokość) płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek na zasadach ogólnych.

Wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego podatnik ustali już samodzielnie w rocznym zeznaniu podatkowym. W związku z tym może się okazać, że jeżeli jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, odzyska on wpłaconą zaliczkę na podatek.

PRZYKŁAD

Firma podpisała ze studentem umowę zlecenia na wykonanie prac porządkowych na terenie firmy.

Wariant 1.

Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 200 zł i taki zapis znalazł się w umowie.

Jeżeli kwota należności została wprost określona w umowie, od przychodu należy pobrać 18% ryczałt, tj. 200 zł x 18% = 36 zł (do wpłaty do US).

Wariant 2.

Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 20 zł za godzinę i taki zapis znalazł się w umowie. Zleceniobiorca porządkował teren przez 10 godzin.

Jeżeli kwota należności nie została określona wprost w umowie, ale jest znana dopiero po zakończeniu zlecenia, od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania) należy pobrać zaliczkę na podatek, tj.:

20 zł/godz. x 10 godzin = 200 zł,

200 zł x 20% = 40 zł,

200 zł - 40 zł = 160 zł,

160 zł x 18% = po zaokrągleniu 29 zł (do wpłaty do US).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu przyjęcie takiej konstrukcji wynagrodzenia, z którego nie będzie wynikać ostateczna należność, pozwoli studentowi odzyskać zapłacony podatek w całości, jeśli jego dochód w br. nie przekroczy 3091 zł.

 

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Magdalena Wypijewska

specjalista ds. płac

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »