| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Wynagrodzenia

Trzynastka a nagroda jubileuszowa

Aktualizacja: 06.03.2008

Czy wypłacona w marcu trzynastka ma wpływ na wysokość nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabywa prawa w maju? »

Zatrudnieni w niepełnym wymiarze pracy a płaca minimalna

Aktualizacja: 04.03.2008

Minimalne wynagrodzenie pracowników od 1 stycznia 2008 r. wynosi 1126 zł brutto. Są w naszej jednostce osoby zatrudnione w wymiarze 1/4 etatu. Jest to ich dodatkowe miejsce pracy. Od 1 stycznia zarabiają mniej niż 281,50 zł brutto (1/4 z kwoty minimalnej). Jeżeli jest to ich dodatkowe miejsce pracy, to czy należy im również wypłacić wyrównanie do kwoty 281,50 zł brutto? Jeżeli tak, to jak to należało ująć - jako „dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia miesięcznego”? Czy należało dać każdemu pracownikowi pismo w tej sprawie? Jaka powinna być treść takiego pisma? »

Czy drobne czynności wykonywane na rzecz pracodawcy w trakcie przejazdu w podróży służbowej powinny być zaliczane do czasu pracy

Aktualizacja: 03.03.2008

Mój pracownik wyjechał w delegację. Zadania służbowe załatwiał w swoim zwykłym czasie pracy (pracuje w godz. 8.00-16.00). O godz. 16.15 rozpoczął podróż powrotną pociągiem (przyjazd o godz. 20.00). Gdy jechał pociągiem, kilkakrotnie do niego dzwoniłem i rozmawialiśmy w sprawach służbowych. Prosiłem go także o przeczytanie e-maila z danymi, który do niego wysłałem, co też zrobił (używając służbowego laptopa). To wszystko zajęło mu godzinę czasu. Pracownik twierdzi teraz, że powinienem udzielić mu czasu wolnego za czas przejazdu, gdyż wykonywał w jego trakcie pracę. Czy pracownik ma rację? »

Wynagrodzenie członków zarządu stowarzyszenia

Aktualizacja: 25.02.2008

Czy wynagrodzenia wypłacane w 2008 r. członkom zarządu stowarzyszenia można uznać za diety (należności) z tytułu pełnienia obowiązków społecznych, podlegające zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Czy nieodebrane przez pracownika wynagrodzenie można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 19.02.2008

Jesteśmy firmą, która prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jeden z pracowników naszej firmy nie stawił się w pracy. Należne mu wynagrodzenie zostało przekazane do kasy firmy, jednak nie zostało odebrane. Czy w takiej sytuacji można uznać, że wynagrodzenie zostało wypłacone, co pozwoliłoby je zaliczyć do kosztów? Czy musimy czekać z zaliczeniem wynagrodzenia do kosztów aż do chwili odbioru pensji przez pracownika? »

Dodatek funkcyjny dla głównej księgowej

Aktualizacja: 15.02.2008

Jestem zatrudniona w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego na stanowisku głównego księgowego na 1/2 etatu, zaszeregowanie wynagrodzenia wynosi 1040 zł (od kwoty bazowej 1795,80 zł). Otrzymuję dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20%. Czy należy mi się dodatek funkcyjny? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i według jakich kategorii zaszeregowania? »

Czy trzeba zwracać koszty przejazdu pracownikowi, który w podróż służbową wyjechał wcześniej, niż powinien

Aktualizacja: 13.02.2008

Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Pracownik został skierowany w podróż służbową na 2 dni. Jednak wyjechał 2 doby przed terminem, w którym miał zgodnie z poleceniem rozpocząć podróż służbową. Pojechał pociągiem z miasta, w którym mieszka. Takim samym środkiem transportu oraz z tej samej miejscowości miał jechać w podróż służbową w ramach delegacji. Czy w takiej sytuacji powinnam zwrócić pracownikowi koszty przejazdu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? »

Koszty uzyskania przychodów przy wypłacie ekwiwalentu za urlop i odprawy

Aktualizacja: 04.02.2008

Niekiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zachodzi konieczność wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy odprawy. W takiej sytuacji wielu pracodawców ma wątpliwości, czy do tego typu świadczeń należy stosować koszty uzyskania przychodów. »

Ryczałtowy zwrot wydatków na dojazd nie jest przychodem

Aktualizacja: 25.01.2008

Jeśli pracodawca koszt transportu pracowników ustalił ryczałtowo, nie jest możliwe określenie wartości przychodu pracowników z tego tytułu - uważa Izba Skarbowa w Poznaniu. »

Jak rozliczać wynagrodzenia wypłacane na przełomie roku

Aktualizacja: 21.01.2008

Proszę o wyjaśnienie, jak postępować w przypadku, gdy wynagrodzenie za grudzień zostało wypłacone w styczniu? »

Jak ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie grudniowe wypłacone w styczniu

Aktualizacja: 14.01.2008

Jak zaksięgować wynagrodzenie i składki ZUS za grudzień 2007 r. wypłacone 10 stycznia 2008 r. (wynagrodzenie) i 15 lutego 2008 r. (składki ZUS)? »

Czy premię uznaniową należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 11.01.2008

W grudniu 2007 r. wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą jego dziecka. Pracownik zwrócił się z pytaniem, czy prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru zasiłku. Z podstawy wyłączyliśmy premie uznaniowe. Nie mamy regulaminu wynagradzania, a o przyznaniu i wysokości premii decyduje właściciel firmy. Nie wypłacamy premii cyklicznie i nie pomniejszamy ich, gdy wypłata przypada na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy premie słusznie nie zostały zaliczone do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego? »

Jak ustalić dochód na członka rodziny pracownika pozostającego w nieformalnym związku

Aktualizacja: 10.01.2008

Ustalając podział paczek z funduszu socjalnego mieliśmy problem z pracownikami, którzy żyją w nieformalnych związkach. Ostatecznie w takiej sytuacji braliśmy pod uwagę jedynie dochody pracownika. Mamy wątpliwość, czy postąpiliśmy prawidłowo. Czy dochody osoby, z którą pracownik przebywa w nieformalnym związku, należy brać pod uwagę przy rozdziale paczek z zfśs? Co w sytuacji, gdy nieformalni partnerzy mają dzieci? Czy należy wtedy przychód ustalać na członka wspólnie prowadzonego gospodarstwa domowego? »

Działalność wykonywana osobiście: Obowiązują koszty uzyskania kwotowe lub procentowe

Aktualizacja: 08.01.2008

Dla osób należących np. do rad nadzorczych koszty uzyskania przychodów wynoszą - generalnie - nie więcej niż 1302 zł rocznie. Przy umowach zlecenia koszty stanowią 20 proc. przychodu. »

Ewidencja i rozliczanie wynagrodzeń właścicieli spółek - umowa menedżerska

Aktualizacja: 04.01.2008

Właściciel firmy pełniący funkcję członka zarządu poza zatrudnieniem na umowę o pracę czy sprawowaniem funkcji na podstawie aktu powołania może również wykonywać swoje obowiązki w oparciu o umowę menedżerską lub nieodpłatnie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »