| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Dodatek za wysługę lat w zespole szkół

Dodatek za wysługę lat w zespole szkół

Jesteśmy Zespołem Szkół, składającym się z LO, LP i technikum. Umowy o pracę zawierane są z nauczycielami w poszczególnych typach szkół. W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi obliczania wysługi lat nauczycieli mamy następujące pytania:
1) Czy te same świadectwa pracy można zaliczyć do wysługi lat pracy zarówno w LO, LP, jak i technikum, jeśli w tych szkołach dany nauczyciel jest zatrudniony?
2) Czy, jeżeli nie jesteśmy macierzystą szkołą dla danego nauczyciela (zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin), możemy mu płacić za wysługę lat na podstawie dostarczonych nam świadectw pracy?
3) Mamy nauczyciela zatrudnionego wiele lat w Zespole, w technikum. W nowym roku szkolnym zawiera się z nim umowę w LO, gdyż tylko tam ma lekcje. Czy wysługa lat przechodzi mu w takiej wysokości, jaką miał w technikum, czy też musi sobie ją od nowa wypracowywać?

 
Gdy nauczyciel pracuje jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).
 
Ad 3. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wyjaśnienia dwóch kwestii: czy poszczególne szkoły wchodzące w skład zespołu szkół są odrębnymi jednostkami organizacyjnymi mającymi status samodzielnych pracodawców oraz czy nauczyciel podejmując pracę w LO nadal jest zatrudniony w technikum.
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, mają status samodzielnych pracodawców, to do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat przysługującego w LO należy wliczyć wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wynika to z § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Zasada ta powoduje, że nie trzeba na nowo liczyć okresów uprawniających.
Okres pracy w technikum można jednak zaliczyć tylko pod warunkiem, że ten stosunek pracy ustał. Działają tu bowiem zasady:
• zaliczania jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, jeśli więc stosunek pracy w technikum trwa, nie może być zaliczony (§ 7 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia),
• niezaliczania do okresu dodatkowego zatrudnienia okresów podstawowego zatrudnienia (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).
 
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, nie mają statusu samodzielnych pracodawców, wtedy w ogóle nie może być mowy o dodatku za wysługę lat w LO. Dodatek ten jest bowiem wypłacany przez zespól szkół jako jedynego pracodawcę, bez względu na to, w jakich szkołach, wchodzących w jego skład, nauczyciel wykonuje pracę.

Bożena Styczyńska

PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615)
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 220, poz. 1600)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 43, poz. 293)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK