| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy zwrot kosztów poniesionych przez kandydata do pracy jest zwolniony z opodatkowania

Czy zwrot kosztów poniesionych przez kandydata do pracy jest zwolniony z opodatkowania

Nasza spółka ma siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim. Aby zachęcić wykwalifikowanych specjalistów do uczestniczenia w procesie rekrutacji do pracy w naszej firmie zwracamy kandydatom koszty przejazdu i opłacamy im nocleg w hotelu. Czy koszty te stanowią opodatkowany przychód kandydatów do pracy?


RADA

Przychody te będą zwolnione z opodatkowania. Kandydaci do pracy powinni złożyć Państwu oświadczenie, że otrzymanie tych świadczeń służy osiąganiu przez nich przychodów i nie będzie zaliczone w koszty ich uzyskania.

UZASADNIENIE

Przychodami są wszelkie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i wartość innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego diety i inne należności (m.in. koszty przejazdu i noclegu) za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem (do wysokości określonych w rozporządzeniu dotyczącym podróży służbowych). Jednak aby skorzystać ze zwolnienia kandydaci nie mogą wartości otrzymanych świadczeń doliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a wydatki te muszą służyć osiągnięciu przychodów (art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Aby mogli Państwo wobec świadczeń zapewnionych kandydatom zastosować zwolnienie podatkowe, powinni Państwo odebrać od nich oświadczenie o spełnieniu ww. dwóch przesłanek (tj. niezaliczeniu świadczeń w kup i poniesieniu ich w celu uzyskania przychodów). Zgodnie z pismem Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 19 czerwca 2007 r. (1472/DPC/415-69/07/PK), nie będą Państwo mieli obowiązku doliczyć wartości zapewnionych kandydatom do pracy świadczeń do ich przychodów jedynie wtedy, gdy Państwa wiedza o spełnieniu przesłanek do skorzystania ze zwolnienia podatkowego będzie udokumentowana. Należy uznać, że wystarczające tu będzie wyżej opisane oświadczenie kandydata do pracy.

Zdaniem urzędu, nieudokumentowanie wiedzy dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia podatkowego skutkuje koniecznością doliczenia wartości zapewnionych świadczeń do przychodów kandydatów do pracy. Ponieważ osoby te nie są ani pracownikami Państwa spółki, ani nie łączy ich z Państwem żadna inna umowa, będą to dla nich tzw. przychody z innych źródeł. W konsekwencji nie powinni Państwo potrącać zaliczki na podatek, a jedynie wystawić im PIT-8C.

• art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, ust. 13, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 3 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »