| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie grudniowe wypłacone w styczniu

Jak ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie grudniowe wypłacone w styczniu

Jak zaksięgować wynagrodzenie i składki ZUS za grudzień 2007 r. wypłacone 10 stycznia 2008 r. (wynagrodzenie) i 15 lutego 2008 r. (składki ZUS)?


RADA

W ewidencji księgowej, zgodnie z zasadą memoriału, wynagrodzenia i składki ZUS obciążające koszty powinny zostać uwzględnione w księgach rachunkowych tego miesiąca, którego dotyczą, bez względu na termin ich zapłaty. Oznacza to, że wynagrodzenie za grudzień 2007 r. oraz należne składki ZUS powinny być ujęte w księgach grudnia 2007 r. Należy jednak pamiętać, że ewidencja księgowa powinna również umożliwiać prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W związku z tym wynagrodzenia wypłacane w miesiącach następnych (a w szczególności, gdy dotyczy to „przełomu roku”) wymagają stworzenia ewidencji analitycznej, uwzględniającej niewypłacone wynagrodzenia i nieopłacone składki ZUS. W przypadku wynagrodzeń na przełomie roku 2007/2008 należy również uwzględnić zmianę stanu prawnego w zakresie wysokości składek na ubezpieczenia rentowe (finansowane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę), jak też nowe koszty uzyskania przychodu, kwotę wolną od podatku itp. Szczegóły wraz z ewidencją uwzględniającą podatkowy aspekt wypłat wynagrodzeń w miesiącu następnym przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasada memoriału, określona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, wprost wskazuje, że:

wksięgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Oznacza to, że w księgach rachunkowych (a więc i w sprawozdaniu finansowym) należy ująć wszystkie operacje gospodarcze dotyczące danego roku obrotowego. W przypadku wynagrodzeń przypadających na dany rok (tj. za grudzień 2007 r.), mimo że ich wypłata nastąpi w następnym roku obrotowym (styczeń 2008 r.), należy je uwzględnić w księgach rachunkowych roku 2007.

Należy jednak pamiętać, że ewidencja księgowa powinna umożliwiać prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W związku z tym wynagrodzenia wypłacane w miesiącach następnych (a w szczególności, gdy dotyczy to „przełomu roku”) wymagają stworzenia ewidencji analitycznej, uwzględniającej niewypłacone wynagrodzenia i nieopłacone składki ZUS. W przypadku wynagrodzeń na przełomie roku 2007/2008 należy dodatkowo uwzględnić zmianę stanu prawnego w zakresie wysokości składek na ubezpieczenia rentowe (finansowane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę), jak też nowe koszty uzyskania przychodu, kwotę wolną od podatku itp.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »