| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Dodatek funkcyjny dla głównej księgowej

Dodatek funkcyjny dla głównej księgowej

Jestem zatrudniona w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego na stanowisku głównego księgowego na 1/2 etatu, zaszeregowanie wynagrodzenia wynosi 1040 zł (od kwoty bazowej 1795,80 zł). Otrzymuję dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20%. Czy należy mi się dodatek funkcyjny? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i według jakich kategorii zaszeregowania?

Magdalena Kasprzak


Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach głównych księgowych Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego (dalej: PINB) nie przysługuje dodatek funkcyjny.

Zasady przyznawania pracownikom urzędów państwowych dodatku funkcyjnego określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (dalej: rozporządzenie o wynagradzaniu). Przepisom tego rozporządzenia podlegają pracownicy zatrudnieni m.in. w:

• urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,

• urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,

• komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży (patrz także art. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych).

Zapamiętaj!

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu (§ 5 rozporządzenia o wynagradzaniu).

Ponadto prawo do dodatku mogą również uzyskać pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, które nie są bezpośrednio związane z kierowaniem zespołem, a którym dodatek przysługuje na podstawie załącznika nr 3 do rozporządzenia o wynagradzaniu. W przypadku takich pracowników maksymalna stawka dodatku funkcyjnego dla danego stanowiska jest jednak niższa o jedną stawkę.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia o wynagradzaniu określa tabele stawek dodatku funkcyjnego, podczas gdy załącznik nr 3 wskazuje stanowiska, zaszeregowania i kwalifikacje pracowników zatrudnionych w poszczególnych urzędach. Na podstawie załącznika nr 3 tabela VI określająca pracowników zatrudnionych w komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb inspekcji i straży - prawo do dodatku funkcyjnego przewiduje się tylko w odniesieniu do wojewódzkiego i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

W związku z powyższym, na podstawie § 5 rozporządzenia o wynagradzaniu, pracownik zatrudniony na stanowisku głównego księgowego w PINB nie spełnia warunków uprawniających go do dodatku funkcyjnego, pod warunkiem że kieruje zespołem. A załącznik nr 3 do rozporządzenia o wynagradzania również nie przewiduje wypłaty pracownikom zatrudnionym na stanowiskach głównych księgowych w PINB takiego świadczenia dodatkowego, jakim jest dodatek funkcyjny.

Podstawy prawne

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. Nr 45, poz. 290; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 175, poz. 1225)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK