| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Dodatek funkcyjny dla głównej księgowej

Dodatek funkcyjny dla głównej księgowej

Jestem zatrudniona w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego na stanowisku głównego księgowego na 1/2 etatu, zaszeregowanie wynagrodzenia wynosi 1040 zł (od kwoty bazowej 1795,80 zł). Otrzymuję dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20%. Czy należy mi się dodatek funkcyjny? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i według jakich kategorii zaszeregowania?

Magdalena Kasprzak


Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach głównych księgowych Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego (dalej: PINB) nie przysługuje dodatek funkcyjny.

Zasady przyznawania pracownikom urzędów państwowych dodatku funkcyjnego określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (dalej: rozporządzenie o wynagradzaniu). Przepisom tego rozporządzenia podlegają pracownicy zatrudnieni m.in. w:

• urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,

• urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,

• komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży (patrz także art. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych).

Zapamiętaj!

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu (§ 5 rozporządzenia o wynagradzaniu).

Ponadto prawo do dodatku mogą również uzyskać pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, które nie są bezpośrednio związane z kierowaniem zespołem, a którym dodatek przysługuje na podstawie załącznika nr 3 do rozporządzenia o wynagradzaniu. W przypadku takich pracowników maksymalna stawka dodatku funkcyjnego dla danego stanowiska jest jednak niższa o jedną stawkę.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia o wynagradzaniu określa tabele stawek dodatku funkcyjnego, podczas gdy załącznik nr 3 wskazuje stanowiska, zaszeregowania i kwalifikacje pracowników zatrudnionych w poszczególnych urzędach. Na podstawie załącznika nr 3 tabela VI określająca pracowników zatrudnionych w komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb inspekcji i straży - prawo do dodatku funkcyjnego przewiduje się tylko w odniesieniu do wojewódzkiego i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

W związku z powyższym, na podstawie § 5 rozporządzenia o wynagradzaniu, pracownik zatrudniony na stanowisku głównego księgowego w PINB nie spełnia warunków uprawniających go do dodatku funkcyjnego, pod warunkiem że kieruje zespołem. A załącznik nr 3 do rozporządzenia o wynagradzania również nie przewiduje wypłaty pracownikom zatrudnionym na stanowiskach głównych księgowych w PINB takiego świadczenia dodatkowego, jakim jest dodatek funkcyjny.

Podstawy prawne

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. Nr 45, poz. 290; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 175, poz. 1225)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK