| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Mam problem z rozliczeniem nadpłaty wynagrodzenia za lata ubiegłe. Pracownik wyraził zgodę na potrącenie z jego wynagrodzenia w ratach nadpłaconej należności za poprzednie lata.

Zgodnie z opinią miejscowego urzędu skarbowego: „gdy podatnikowi zostały wypłacone świadczenia nienależne, które uprzednio zwiększały jego dochód do opodatkowania i od których płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy, podatnik dokonuje zwrotu tych świadczeń (fizycznego zwrotu do kasy), w wysokości faktycznie otrzymanej, czyli w wartości netto. Płatnik natomiast przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczki) od kolejnych dochodów, uzyskanych przez podatnika, uwzględnia kwotę zwrotu i od dochodu do opodatkowania odejmuje zwróconą przez podatnika kwotę wraz z odprowadzoną nienależnie zaliczką i składką na ubezpieczenie zdrowotne”. Czy naliczoną zaliczkę na podatek dochodowy od nadpłaconego wynagrodzenia zwracanego w ratach można odliczyć jednorazowo z bieżących wpłat, czy należy wyliczyć ją adekwatnie do potrącanych rat netto i dokonywać odliczeń od wpłat w okresach miesięcznych?

Naliczoną zaliczkę na podatek dochodowy od nadpłaconego wynagrodzenia zwracanego w ratach należy wyliczyć adekwatnie do potrącanych rat netto i dokonywać odliczeń od wpłat w okresach miesięcznych. Skoro nadpłacone wynagrodzenie zwracane jest w ratach, płatnik przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczki) od kolejnych dochodów, uzyskanych przez podatnika, uwzględnia kwotę zwrotu i od dochodu do opodatkowania odejmuje zwróconą przez podatnika kwotę wraz z odprowadzoną od tego dochodu nienależnie zaliczką.

Wynika to z tego, że jeżeli podatnik w trakcie dokonywania kolejnych wypłat zwrócił nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) - art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi wyraźnie, że w takiej sytuacji płatnicy odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym od tych zwracanych należności podatkiem (zaliczką). Taka konstrukcja przepisów dowodzi, że nadpłaconą zaliczkę można odliczać dopiero w chwili dokonania przez podatnika zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, a zatem tutaj - adekwatnie do potrącanych rat netto.

„Nadpłaconą” zaliczkę płatnik (zakład pracy) może potrącić dopiero w momencie zwrotu przez podatnika (pracownika) nienależnie pobranego świadczenia. A skoro nienależnie pobrane świadczenie zwracane jest przez pracownika w ratach, to według tego samego schematu płatnik może potrącać „nadpłaconą” zaliczkę.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK