| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak wliczać do podstawy wymiaru nagrodę roczną po zmianie wymiaru czasu pracy

Jak wliczać do podstawy wymiaru nagrodę roczną po zmianie wymiaru czasu pracy

Wypłacamy pracownikom nagrody roczne obliczane na podstawie wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymali za miniony rok. Nagrody za 2007 r. otrzymają w kwietniu 2008 r. po zatwierdzeniu bilansu za poprzedni rok. Pracownik, który zachorował 28 lutego 2008 r., jest u nas zatrudniony od lipca 2005 r. W 2007 r. otrzymał nagrodę roczną za 2006 r. w wysokości 2500 zł. Do 31 grudnia 2007 r. pracował na pełny etat, a od 1 stycznia na 1/2 etatu. Obecnie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł, a do 31 grudnia 2007 r. - 4000 zł. Jak wliczyć nagrodę do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?


RADA

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć 1/12 kwoty nagrody za 2006 r., przy czym należy ją uwzględnić proporcjonalnie do obecnie obowiązującego etatu.

UZASADNIENIE

W związku ze zmianą wymiaru czasu pracy od 1 stycznia 2008 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika należy ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w styczniu 2008 r. oraz nagrody rocznej wypłaconej w 2007 r. za 2006 r.

Zmiana wymiaru czasu pracy powoduje, że do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy (w tym wynagrodzenia chorobowego) wlicza się wynagrodzenie z miesięcy, które pracownik otrzymał po zmianie wymiaru czasu pracy. Zasada ta dotyczy zarówno wynagrodzenia zasadniczego, jak i innych składników wypłacanych za okresy miesięczne, np. premii, dodatków.

Zmiana wymiaru czasu pracy pracownika nastąpiła po upływie roku kalendarzowgo poprzedzającego chorobę, dlatego nagrodę roczną należy wliczyć do podstawy wymiaru w kwocie przeliczonej odpowiednio do nowego etatu.

Pracownik do dnia wypłaty wynagrodzenia chorobowego nie otrzyma nagrody rocznej za 2007 r., dlatego w podstawie wymiaru należy uwzględnić nagrodę roczną za 2006 r. Po wypłaceniu nagrody w kwietniu 2008 r. nie należy ponownie przeliczać podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zarówno w sytuacji, gdy nagroda wypłacona będzie przysługiwała pracownikowi w wyższej kwocie, jak i w sytuacji, gdyby nagroda roczna za 2007 r. przysługiwała pracownikowi w niższej kwocie.

Pracownik przez cały 2006 r. wykonywał pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymał nagrodę roczną obliczaną proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Ponieważ otrzymał nagrodę roczną za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a w okresie choroby pracuje w innym wymiarze czasu pracy, nagrodę należy przeliczyć odpowiednio do aktualnego etatu pracy. Kwotę nagrody rocznej należy pomnożyć przez współczynnik zmiany etatu, który odpowiada proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do wymiaru czasu pracy w 2006 r., tj.:

1/2 etatu (etat obowiązujący w 2008 r.): 1/1 etatu (etat obowiązujący w 2006 r.) = 1/2 (współczynnik proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy).

Pracownik otrzymał nagrodę roczną za 2006 r. w kwocie 2500 zł, dlatego w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres niezdolności do pracy w trakcie zatrudnienia na 1/2 etatu należy uwzględnić nagrodę w wysokości 1/12 części z kwoty: 2500 zł × 1/2 = 1250 zł.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK