| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Pracodawca musi zapłacić za prezenty dla pracowników z własnej kieszeni

Pracodawca musi zapłacić za prezenty dla pracowników z własnej kieszeni

Jestem właścicielem prywatnej firmy zatrudniającej ponad 30 pracowników. Firma istnieje już od 20 lat, więc zatrudniam także osoby mające uprawnienia do wcześniejszych emerytur.


Pracownicy zatrudnieni w moim zakładzie obawiają się utraty uprawnień emerytalnych, więc po ogłoszeniu nowej, wyższej kwoty bazowej wiele osób w marcu złożyło wnioski o przejście na wcześniejszą emeryturę. Chcę specjalnie uczcić ich odejście z pracy. Planuję nie tylko kupić im okolicznościowe upominki, ale także przygotować z tej okazji poczęstunek. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu z tych pracowników znam od dziecka, bowiem pracowali jeszcze u mojego ojca. Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można sfinansować upominki związane z przejściem na emeryturę naszych pracowników oraz związane z tym uroczystości?

CZYTELNICY RADZĄ

Anna: Niestety nie możesz. Przepisy jednoznacznie mówią, że Fundusz Świadczeń Socjalnych, jak sama nazwa wskazuje, może być przeznaczany wyłącznie na działalność socjalną. Niestety ani prezenty dla pracowników przechodzących na emeryturę, ani tym bardziej impreza pożegnalna nie mogą być finansowane z tych środków.

Jan: Z Funduszu Świadczeń Socjalnych można dofinansowywać wczasy pracowników, zapłacić za karnety na basen czy siłownię. Jeżeli chce pan zorganizować imprezę, musi pan zapłacić z własnej kieszeni.

PIP WYJAŚNIA

Zgodnie z art. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) fundusz jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z jego środków oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Obowiązek utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych mają pracodawcy, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 osób mogą dobrowolnie tworzyć fundusz lub też wypłacać świadczenie urlopowe. Działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej.

W przypadku finansowania świadczeń dla pracowników z tego funduszu, pracodawca musi pamiętać o szczególnych zasadach ich przyznawania. Firma przy udzielaniu pomocy musi się kierować sytuacją materialną i rodzinną pracownika. W praktyce oznacza to, że pracodawca ze środków ZFŚS nie może dokonać zakupów o jednakowej wartości dla wszystkich pracowników. Można natomiast z zakładowego funduszu sfinansować np. paczki świąteczne z artykułami spożywczymi dla pracowników w trudnej sytuacji materialnej, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty. Oznacza to, że decydującym kryterium o przyznaniu pomocy jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osób uprawnionych. Zasadę tę określa art. 8 wymienionej wyżej ustawy. W definicji tej nie mieści się zatem organizacja imprez okolicznościowych i zakup upominków z okazji przejścia pracownika na emeryturę. Nie ma jednak przeszkód, żeby wydatki te zostały pokryte ze środków własnych pracodawcy. W praktyce więc, jeśli pracodawca chce przygotować taką imprezę, to oczywiście może to zrobić, ale musi poszukać innych źródeł finansowania.

BW

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »