REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku
Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Takie e-zwolnienie zostanie przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny. Równolegle jednak do 2017 r. – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia, które będziemy musieli niezwłocznie dostarczyć swojemu pracodawcy lub ZUS. Od 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej - tylko w wyjątkowych wypadkach w formie wydruku z systemu elektronicznego.

Kto może wystawić e-zwolnienie lekarskie?

Autopromocja

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogli wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy, którzy bezpłatnie założą profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bądź będą posiadać zintegrowaną z PUE ZUS aplikację gabinetową.

Czy wystawienie e-zwolnienia będzie długo trwało?

Wystawienie e-zwolnienia zajmie zdecydowanie mniej czasu niż wypisywanie zwolnienia w formie papierowej. Od 2016 roku lekarz będzie miał wgląd zarówno do naszych danych, jak i danych naszych członków rodziny, a także pracodawców. W momencie kiedy lekarz wpisze nasz numer PESEL, pozostałe dane automatycznie zostaną uzupełnione przez system. System PUE poda także kod literowy oraz numer statystyczny danej choroby podczas wpisywania jej nazwy. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość wglądu do zwolnień wystawionych wcześniej.

E-zwolnienie zostało wystawione i co dalej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostanie ono przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny

Jak pracodawca dowie się o zwolnieniu lekarskim pracownika?

Pracodawca dzięki założeniu bezpłatnego profilu na PUE ZUS zyska możliwość automatycznego otrzymywania informacji o zwolnieniach lekarskich wystawianych jego pracownikom oraz samych zwolnień. Zwolnienie w momencie wystawienia przez lekarza zostanie przekazane przez system komputerowy na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, skąd trafi ono do pracodawcy.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Kiedy będzie konieczność wydrukowania e-zwolnienia?

Na życzenie pracownika, bądź w momencie, kiedy pracodawca nie będzie posiadał profilu na PUE.

Czy pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy e-zwolnienie?

Nie, ponieważ po wystawieniu zwolnienia przez lekarza zostanie ono automatycznie przekazane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Następnie ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, prześle wystawione zwolnienie do pracodawcy.

Jednakże w przypadku wystąpienia o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia lub kiedy to ZUS, a nie pracodawca wypłacać będzie zasiłek – należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Również w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie posiadać profilu informacyjnego na PUE ZUS, pracownik zobowiązany będzie do niezwłocznego dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Czy istnieje możliwość, aby w naszym imieniu mógł ktoś inny  złożyć wniosek?

Tak, istnieje taka możliwość. Wniosek w imieniu pracownika może złożyć np. pracodawca, poprzez złożenie druku ZUS Z-3. – na to pytanie udzieliliśmy już odpowiedzi w poprzedniej informacji.

Co z pracodawcami rozliczającymi składki za więcej niż pięć osób?

Pracodawca będzie musiał do końca 2015 r. utworzyć profil na PUE. Jeżeli tego nie zrobi, automatycznie zostanie pozbawiony dostępu do informacji o e-zwolnieniach. W związku z tym lekarz będzie musiał wydrukować e-zwolnienie i przekazać je pracownikowi, aby ten dostarczył je do pracodawcy. Pracodawca nie poniesie jednak kary finansowej z tego powodu.

Co w sytuacji kiedy e-zwolnienie nie dotrze do ZUS?

Jeśli e-zwolnienie z jakichś przyczyn nie dotrze do ZUS, lekarz powinien wystawić zwolnienie ponownie.

Co w momencie kiedy pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy, to każdy pracodawca, który posiada konto na PUE zostanie poinformowany elektronicznie o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego.

Czy pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika?

Pracodawca, który będzie chciał zweryfikować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim  będzie mógł wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę danego pracownika. Wniosek będzie mógł złożyć również na profilu PUE, gdzie zostanie udostępniona funkcja „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia”.

Co w sytuacji, kiedy dostaniemy od lekarza e-zwolnienia na czas opieki nad chorym dzieckiem?

Pracownik tak jak dotychczas będzie musiał złożyć wniosek Z-15, który jest niezbędny do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Wniosek będzie można złożyć zarówno w formie papierowej, jak też elektronicznej.

Czy pielęgniarka będzie nadal miała możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego?

Nie. Zwolnienie lekarskie wystawiać będą mogli wyłącznie upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy.

Czy będzie możliwość założenia profil na PUE na dany zakład?

Nie, ponieważ profil na PUE ZUS zakładany jest dla osoby fizycznej. Płatnik składek będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej musi udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu lub biura rachunkowego, która założy profil na PUE. Natomiast pełnomocnictwo należy złożyć w terenowej jednostce ZUS, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie elektronicznej (na formularzu ZUS-PEL), może zostać przesłane do ZUS z PUE (przez płatnika - mocodawcę, posiadającego swój profil na PUE).

Czy będzie można wystawić e-zwolnienie przez urządzenia mobilne?

Tak. Będzie to możliwe podczas wizyty domowej w momencie, kiedy lekarz będzie miał przy sobie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Co jeżeli lekarz nie będzie miał dostępu do urządzenia mobilnego podczas wizyty domowej?

W takiej sytuacji lekarz wystawi pacjentowi w dniu badania zwolnienie na specjalnym formularzy zaświadczenia lekarskiego, uprzednio wydrukowanym z systemu i opatrzonym jego podpisem i pieczątką. Ważne jest to, aby lekarz w ciągu trzech dni od wystawienia takiego zaświadczenia wprowadził je do systemu elektronicznego.

Co w sytuacji, kiedy e-zwolnienie trafi za późno do pracodawcy bądź ZUS?

Nowe rozwiązanie zakłada, że system po wystawieniu automatycznie będzie przekazywał zaświadczenie o niezdolności do pracy (e-zwolnienie). W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS. Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie  w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je pracodawcy niezwłocznie. Co ważne po wprowadzeniu elektronicznych zwolnień, nie będzie możliwości, aby zwolnienie zaginęło.


Czy e- zwolnienia będą archiwizowane przez ZUS?

Tak. E-zwolnienia będą przechowywane w systemie komputerowym ZUS.

Czy lekarz będzie mógł kierować pacjenta na rehabilitację korzystając z nowego systemu elektronicznego?

Tak. System  umożliwi lekarzowi skierowanie pacjenta na rehabilitację jeżeli wpisany przez lekarza numer choroby będzie należał do grupy schorzeń dla których ZUS prowadzi rehabilitację. System komputerowy przypomni lekarzowi, podczas wystawiania e-zwolnienia o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą. W przypadku  pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu pacjenta na rehabilitację,  system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Czy lekarz będzie miał możliwość wystawienia wstecznego zwolnienia?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogły być wydawane wstecz.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA