REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenie dzięki kwalifikacjom zdobytym za granicą

Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
Wyższe wynagrodzenie dzięki kwalifikacjom zdobytym za granicą /fot. Fotolia
Wyższe wynagrodzenie dzięki kwalifikacjom zdobytym za granicą /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby powracające do Polski z dyplomem amerykańskiej uczelni już na starcie otrzymują lepsze oferty pracy, na wyższych i dobrze płatnych stanowiskach, z większym zakresem odpowiedzialnych zadań i obowiązków. Potwierdzają to nie tylko badania rynku, ale również absolwenci uniwersytetów zza oceanu. Poznaj ich historię.

Inwestycja z wysoką stopą zwrotu

Autopromocja

77 proc. – tyle średnio więcej zarabia osoba z międzynarodowym wykształceniem i certyfikatami (badanie Goldman Recruitment Salary Survey). Dyplom zagranicznej uczelni to także dwukrotnie niższe ryzyko długotrwałego bezrobocia, co przyznała unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, Androulla Vassiliou.

Ile zarabiają członkowie zarządów i rad nadzorczych

Czy rzeczywiście wykształcenie zdobyte za granicą aż tak zwiększa szansę na znalezienie lukratywnej pracy, i to od razu po studiach? Czy dzięki uzyskanemu doświadczeniu, taki absolwent może szybciej osiągnąć wyższe zarobki niż gdyby ukończył krajowy uniwersytet? Tezę tę potwierdzają sami absolwenci, którzy z dyplomem zagranicznej uczelni wrócili do Polski i zaczęli pracę – w korporacjach i na własny rachunek. Dowodem są też badania, jak choćby to przeprowadzone przez ekspertów z The Boston Consulting Group. Z raportu „Zarządzanie po polsku” jasno wynika, że firmy chętniej zatrudniają kandydatów posiadających dylom zagranicznej uczelni czy międzynarodowe doświadczenie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompetencje „na papierze”

Z jednej strony, dla 70 proc. pracodawców liczą się kompetencje potwierdzone „na papierze” (dane Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych). Taki pracownik szybciej awansuje, szczególnie w ramach globalnej korporacji. Z drugiej strony, ważne są odpowiednie kompetencje merytoryczne, zdolności praktyczne i umiejętności interpersonalne – tak zadeklarowało 99 proc. przedsiębiorców zrzeszonych w programie Rzetelna Firma (badanie na grupie 500 firm). Tymczasem zagraniczne studia to z jednej strony prestiżowy dyplom, przyciągający uwagę rekrutera, a z drugiej – sygnał dla pracodawcy, że ma do czynienia z kandydatem o dużym potencjale intelektualnym i pożądanych umiejętnościach. Potwierdzają to Anna Korzeniewska oraz Aleksandra Kozielska, absolwentki zagranicznych uczelni pracujące w Polsce.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Porozmawiajmy o pieniądzach

- Po ukończeniu studiów w Stanach Zjednoczonych i powrocie do Polski w 2005 roku bez trudu znalazłam pracę w dużej korporacji z branży AGD. Zaoferowano mi stanowisko młodszego menadżera z pensją dwukrotnie przekraczającą wynagrodzenie, jakie w tamtym czasie otrzymywali moi rówieśnicy, będący jednocześnie na niższych niż moje stanowiskach. Szybko też zostałam włączona przez pracodawcę do tzw. grupy talentów, dzięki czemu mogłam korzystać z dodatkowych szkoleń i uczestniczyć w projektach zagranicznych. Otrzymywałam do realizacji wymagające zadania, nierzadko pracując bezpośrednio z osobami z zarządu firmy. Po niecałym roku zostałam awansowana na stanowisko w pełni menedżerskie, przejmując zarządzanie największą i najbardziej wymagającą kategorią produktową w asortymencie – opowiada swoją historię Anna Korzeniewska, absolwentka City University of New York (CUNY) oraz New York University (NYU).

Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Jak przyznaje Anna Korzeniewska, studiowanie za granicą to nie tylko szkoła, ale także możliwość podjęcia pracy, pozwalającej zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności, a nierzadko – zarobić na studia. Takie szanse daje amerykański system kształcenia, oferujący ambitnym studentom zajęcia w różnych godzinach, dopasowanych do grafiku pracy.

Obecnie Anna Korzeniewska prowadzi Fundację Rozwoju Talentów oraz firmę GlobalEdu. – Dłuższy pobyt w Stanach wzmocnił we mnie poczucie własnej wartości. Dał odwagę i przekonanie, że wszystko, czego się podejmę, jeśli tylko poświęcę temu wystarczająco dużo czasu i zaangażowania, po prostu się uda. Wiele osób dało mi w życiu szanse i myślę, że dobrze je wykorzystałam. Teraz sama chcę pomagać, ułatwiając młodemu pokoleniu start w lepszą przyszłość. Właśnie z taką myślą podjęłam decyzję o założeniu fundacji i własnej firmy - tłumaczy.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Do Polski z dyplomem międzynarodowej uczelni wróciła także Aleksandra Kozielska. Jak tłumaczy, studia za granicą dały jej niewyobrażalne możliwości, promując indywidualny rozwój, także poza uczelnią. - Już od pierwszych dni, studentom oferuje się udział w licznych stowarzyszeniach i klubach, m.in. naukowych, dyskusyjnych, charytatywnych, sportowych czy rozrywkowych. Otrzymują też kontakt do osób, których zadaniem jest pomoc w znalezieniu pracy i zaplanowaniu ścieżki kariery. Osobiście wykorzystałam wiele z tych możliwości, by móc przekonać się, w czym jestem dobra i co chciałabym robić w przyszłości. Angażowałam się więc w klubach sportowych, a także programach wdrażających inicjatywy studenckie. Prowadziłam projekty rozwojowe dla młodzieży niepełnosprawnej umysłowo, a w czasie wakacji w Polsce odbywałam także praktykę na wydziale psychiatrii w jednym z łódzkich szpitali oraz staż w koncernie FMCG w dziale ds. zachowań konsumenckich. Zapytana o ścieżkę zawodową po ukończeniu studiów, odpowiada: - Otrzymałam kilka lukratywnych ofert pracy, w miejscach i na stanowiskach, które były moim celem. Wybrałam pozycję w Warszawie, gdzie zaczęłam od stanowiska Shopper Insight Management Trainee, już po 10 miesiącach awansując na pozycję Shopper Insights Manager.

Jak przyznaje Aleksandra Kozielska, studia zagraniczne rozwijają w studentach ważne kompetencje, którymi mogą się wyróżnić i które są bardzo cenne dla pracodawców. Dzięki elastycznemu systemowi kształcenia i możliwościom podjęcia pracy bez uszczerbku na nauce, zagraniczny student motywuje się do rozwijania kluczowych kompetencji, takich jak: odpowiedzialność, organizacja czasu i pracy, proaktywność w szukaniu rozwiązań i krytyczna analiza będąca motywatorem do zdobywania wiedzy. - Jeśli ktokolwiek wykaże się takim podejściem w życiu zawodowym, każdy rozsądny pracodawca będzie chciał w niego inwestować, dawać możliwości rozwoju i bardziej wymagające zadania wiedząc, że im sprosta – podsumowuje Aleksandra Kozielska.

Po zagraniczne wykształcenie co roku wyjeżdża kilka tysięcy młodych Polaków. Ilu? Tego dokładnie nie wiadomo, bo statystyki nie uwzględniają tych, którzy jadą „na własną rękę”. Kierunkiem wielu są Stany Zjednoczone. Nie bez powodu. W końcu 16 na 20 najlepszych uniwersytetów na świecie to szkoły wyższe z USA (The 2014 Academic Ranking of World Universities).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA