| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik pracuje w tej samej firmie na podstawie dwóch umów o pracę

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik pracuje w tej samej firmie na podstawie dwóch umów o pracę

Pracownica jest zatrudniona od początku 2007 r. na pełny etat na stanowisku księgowej i zarabia 4500 zł miesięcznie. 1 sierpnia 2007 r. zawarliśmy z nią jeszcze jedną umowę o pracę na 1/4 etatu, na podstawie której wykonuje obowiązki analityka finansowego. Pracownica otrzymuje z tej umowy wynagrodzenie w wysokości 2000 zł. W kwietniu 2008 r. pracownica zachorowała. W jaki sposób ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego? Czy w takiej sytuacji mamy brać pod uwagę łączną kwotę wynagrodzenia, które otrzymuje pracownica?


RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić odrębnie z tytułu każdego zatrudnienia. Są to dwa różne, osobno rozliczane stosunki pracy.

UZASADNIENIE

Między tymi samymi stronami stosunku pracy może zostać zawartych kilka odrębnych umów o pracę. Podstawową kwestią, na którą trzeba przy tym zwrócić uwagę, jest to, by umowy dotyczyły całkowicie innych rodzajowo prac. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494) - z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.

Strony związane są tutaj dwiema odrębnymi umowami o pracę. Każda z tych umów powinna być rozliczana osobno. W konsekwencji pracownica otrzymuje od Państwa dwa wynagrodzenia za pracę z tytułu dwóch umów o pracę.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (lub zasiłku chorobowego) należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownica otrzymała od Państwa za pełne miesiące ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru powinni Państwo ustalić odrębnie dla każdej umowy łączącej Państwa z pracownikiem.

W obu przypadkach pracownica jest uprawniona do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ ma minimalny wymagany okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (30 dni, do którego wliczamy m.in. okresy ubezpieczenia związane z trwającą wcześniej umową o pracę), a w tym roku nie wypłacili jej Państwo jeszcze tego wynagrodzenia za 33 dni.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy powinni Państwo wyliczyć na podstawie wynagrodzenia za pracę w księgowości, wypłaconego za okres od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r. Natomiast podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego z tytułu pracy na 1/4 etatu należy ustalić, uwzględniając wynagrodzenie za pracę na podstawie tej umowy za okres od sierpnia 2007 r. do marca 2008 r.

Przy obliczaniu wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo pamiętać o zmianie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

• łącznie 18,71% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone do 30 czerwca 2007 r.,

• łącznie 15,71% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r., oraz

• łącznie 13,71% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone po 31 grudnia 2007 r.

• art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »