REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy
Podwyżki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej emerytury od 2017 roku - wpływ na rynek pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. wzrasta do 2000 zł kwota brutto minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z zapowiedziami rządu wyższa ma być także (od marca 2017 r.) najniższa emerytura – wynieść ma 1000 zł. Jak wpłynie to na rynek pracy?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku

Podwyżka minimalnego świadczenia stała się faktem. Od 2017 r. płaca minimalna będzie wynosiła 2000 złotych. To spory skok w górę biorąc pod uwagę, że obecnie jest to 1850 złotych.  – Nie ulega wątpliwości, że wielu przedsiębiorców odczuje tę podwyżkę – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor portalu InfoPraca.pl. Dlaczego? Otóż na minimalne świadczenie pracodawca musi wydać 2412,20 złotych. A pracownik na rękę dostaje o ok. tysiąc złotych mniej.

Autopromocja

Czy aż tak wysoki wzrost najniższej krajowej jest potrzebny? – Moim zdaniem nie do końca. Z perspektywy najsłabiej zarabiających pracowników – tak. Należy jednak pamiętać o tym, iż obecnie przedsiębiorcy borykają się raczej z brakiem rąk do pracy, a nie z ich nadmiarem. To oznacza, że pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy i naprawdę coraz rzadziej zdarzają się takie, gdzie oferuje się tylko minimalne wynagrodzenie – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Dlaczego więc podwyższenie płacy minimalnej jest tak dużym problemem? – W słabiej rozwiniętych regionach obowiązek płacenia 2 tys. złotych może być dla drobnego przedsiębiorcy bardzo trudny – tłumaczy Jurkiewicz. – To też często są regiony, gdzie rąk do pracy na podstawowych stanowiskach nie brakuje i minimalne świadczenie może rozregulować rynek – tłumaczy dyrektor portalu InfoPraca.pl.   

Warto także zwrócić uwagę na to, że nawet tak duża podwyżka minimalnego wynagrodzenia może nie być zbyt dużą zachętą do pracy. Według doniesień prasowych bezrobotni, którzy nauczyli się korzystania z zasiłków społecznych, mogą z ośrodków pomocy społecznej dostać nawet ok. 3 tys. złotych. – Jeśli dodatkowo otrzymują wsparcie w postaci 500+, to praca zawodowa nie będzie im się opłacała. Przedsiębiorcy nie są w stanie przebić oferty zasiłkowej – mówi Jurkiewicz.      

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższa emerytura w górę 

Zachętą do pracy nie jest także zapowiedź minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o tym, że od marca 2017 r. minimalne świadczenie pójdzie w górę aż do tysiąca złotych. Czy to ma sens? Nie do końca.

Zgodnie z naszym systemem emerytalnym im dłużej Polak pracuje, im ma wyższe kwalifikacje i więcej zarabia, tym jego późniejsze świadczenie będzie wyższe – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Jeśli zagwarantujemy tu, że będzie otrzymywał znacznie więcej, to może bardziej mu się opłacać zrezygnować z pracy lub podjąć zatrudnienie w szarej strefie – tłumaczy szef portalu.

Serwis Kadry

Kto za to zapłaci?

Niestety, największy problem w tym, że za tego rodzaju wsparcie ktoś będzie musiał zapłacić. – Będą to zapewne przedsiębiorcy. Jeśli rzeczywiście osoby prowadzące działalność gospodarczą będą tak ozusowane jak pracownicy, wielu z nich może zamknąć swoje biznesy – tłumaczy Jurkiewicz. Jego zdaniem to rozwiązanie może być korzystne dla tych, którzy zarabiają mało, ale ci raczej nie zatrudniają personelu. – Finał będzie taki, że każdy słabo wykwalifikowany pracownik, będzie zakładał własny biznes. Inaczej nie znajdzie pracy – tłumaczy.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA