| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Choroba pracownika a wyrównanie wynagrodzenia

Choroba pracownika a wyrównanie wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma wynagrodzenie w wysokości minimalnej, czyli 1126 zł. W styczniu chorował 10 dni. Kwota, o jaką zmniejszamy wynagrodzenie, to 375,33 zł. Zasiłek chorobowy otrzyma w wysokości 80%, czyli: 253,10 zł. Czy temu pracownikowi należy wyrównać wynagrodzenie do wysokości wynagrodzenia minimalnego?


Nie, pracodawca nie powinien wyrównywać wypłacanego wynagrodzenia do wysokości minimum ustawowego.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (na cały etat) powinien otrzymywać wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2008 r. wynosi 1126 zł (art. 6 ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dalej: ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Ustalając, czy rzeczywiście tyle miesięcznie otrzyma, należy zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny (art. 6 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

19.00 złJak zarabiać w domu? - PDF

Zapamiętaj!

Ustalając wysokość wynagrodzenia, nie uwzględnia się jedynie, choć figurują w wykazie GUS, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i rentowych oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Gdy w danym miesiącu z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to pracownikowi należy się wyrównanie. Tak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nie będzie więc ono przysługiwało, gdy nieosiągnięcie poziomu minimum ustawowego wynika z faktu wypłacenia wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Te są bowiem niższe ustawowo od normalnego wynagrodzenia (art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy), wypłacanego gdy pracownik normalnie pracuje. Pracownik w danym miesiącu otrzymuje zatem mniejsze wynagrodzenie nie dlatego, że nastąpiła jedna z sytuacji powodujących obowiązek jego wyrównania do minimum ustawowego, lecz z uwagi na chorobę. Dlatego pracodawca nie musi dokonywać wyrównania.

Podstawy prawne

• Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU19
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem Infor.pl »