| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy zaliczka na PIT wpływa na wysokość pensji

Czy zaliczka na PIT wpływa na wysokość pensji

Jaką dostanę kwotę netto z wynagrodzenia o pracę przy 12 tys. zł brutto. Czy ta kwota zmieni się po kilku miesiącach, gdy będę przekraczać próg 19, 30, 40 proc. skali PIT?


ROBERT MRÓWKA

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Tak

Kwoty pobranych zaliczek wpływają na wysokość wypłacanego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie netto za pierwszy miesiąc, jakie otrzyma pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy założeniu, że przysługuje mu gratyfikacja za świadczoną pracę w kwocie brutto 12 tys. zł, wyniesie obecnie 8327,87 zł.

Pensja brutto podlega w pierwszej kolejności pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne. Łącznie jest to 13,71 proc. podstawy naliczenia, co powoduje, że na te tytuły z kwoty wynagrodzenia brutto musimy przeznaczyć 1645,20 zł. Od kwoty, jaka nam pozostała po dokonaniu tych potrąceń, czyli 10 354,80 zł, musimy jeszcze wyliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Stanowi ona 9 proc. od kwoty wynagrodzenia brutto, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. W naszym przypadku będzie to 931,93 zł.


Zasadą jest, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega ograniczeniu do wysokości naliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jednak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia brutto mniejszego niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. 1126 zł. Ostatnim obligatoryjnym potrąceniem, z jakim musimy się liczyć, jest wspomniana już zaliczka na PIT. Z konstrukcji obliczania tej zaliczki wynika, że w pierwszej kolejności od uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne odliczyć możemy koszty uzyskania przychodu. W odniesieniu do umowy o pracę wynoszą one 111,25 zł, jeżeli pracownik pracuje w tej samej miejscowości, w której mieszka bądź 139,06 zł, jeżeli dojeżdża z innej miejscowości.


Po ustaleniu wysokości kosztów możemy przystąpić do obliczenia należnej zaliczki. Wynosić ona będzie 1095 zł. Wartość ta wynika z zastosowania stawki podatku w wysokości 19 proc. do uzyskanego dochodu [(10 354,80 - 111,25) x 19 proc.] i pomniejszenia tak uzyskanej kwoty o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w części podlegającej odliczeniu, czyli 7,75 proc. podstawy jej wymiaru [10 354,80 x 7,75 proc. = 802,50] oraz równowartość ulgi - 48,90 zł.


Pamiętać musimy przy tym o konieczności zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania, jak i samego podatku do pełnych złotych. Stąd po tych wszystkich wyliczeniach pozostaje nam kwota wynagrodzenia netto 8327,87 zł. W miarę upływu czasu i otrzymywania kolejnych wynagrodzeń w trakcie roku podatkowego wystąpić mogą dwa czynniki, które spowodują, że kwota do wypłaty będzie się w sposób istotny różnić od wyliczonej. Będą to przekroczenie pierwszego i drugiego progu podatkowego oraz przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przekroczenie progu podatkowego (I - 44 490 zł; II - 85 528 zł) skutkować będzie koniecznością poboru podatku według odpowiednio wyższej stawki, czyli 30 lub 40 proc.

EWA MATYSZEWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK