| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego

Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasza pracownica przed podjęciem u nas pracy odbywała staż absolwencki. Dysponuje zaświadczeniem o odbyciu tego stażu podpisany przez starostę. Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego?


RADA

Staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego.

UZASADNIENIE

Zaliczalność okresów pracy do okresów zatrudnienia dotyczy zatrudnienia pracowniczego oraz innych okresów, jeżeli z mocy przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zatem nie należy zaliczać do pracowniczego stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych czy okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę trzeba wliczać wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich). Okresem podlegającym wliczeniu do okresu pracy na podstawie odrębnych przepisów jest właśnie czas stażu absolwenckiego. Dlatego w przypadku przedstawienia przez Państwa pracownicę zaświadczenia od starosty o odbyciu stażu absolwenckiego okres odbywania tego stażu, wynikający z zaświadczenia, należy zaliczyć do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego.

WAŻNE!

Pracodawca samorządowy ma obowiązek zaliczyć staż absolwencki na podstawie zaświadczenia o odbyciu stażu wydanego przez starostę.

Staż absolwencki odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą. Pracodawca nie nawiązuje umowy ze stażystą. Odbywanie stażu nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy, a stażysta wciąż posiada status osoby bezrobotnej. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium wypłacane przez starostę. Wszelkie koszty stażu ponosi Powiatowy Urząd Pracy.

• art. 53 ust. 5, art. 72, art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415),

• § 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK