| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Wynagradzamy pracowników produkcji według stawek godzinowych i wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje. Stawka godzinowa dla pracowników tego działu wzrosła w naszej firmie od 23 czerwca br. do 9 zł za godz. (poprzednio wynosiła 8,50 zł). Nie jesteśmy pewni, jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownikowi, który korzystał z urlopu od 2 do 13 czerwca br.

PRZYKŁAD

W kwietniu br. obniżono pracownikowi stawkę godzinowego wynagrodzenia za pracę. W czerwcu 2008 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Aby zatem obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie za marzec, kwiecień i maj br. według nowej obniżonej stawki godzinowej wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica korzystała z urlopu wypoczynkowego w czerwcu br., a od 1 lipca br. podwyższono jej stawkę godzinowego wynagrodzenia. Aby obliczyć pracownicy podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć jej wynagrodzenie za luty, marzec i kwiecień br. bez podwyższonej stawki godzinowego wynagrodzenia, gdyż zmiany wynagrodzenia dokonano nie w miesiącu wykorzystywania przez pracownicę urlopu wypoczynkowego, lecz już w następnym.

3. Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Do tej grupy zaliczymy np. premię wypłacaną kwartalnie.

Zatem skoro wypłacają Państwo pracownikom produkcji wynagrodzenie określone stawką godzinową, jakakolwiek zmiana, tj. podwyższenie lub obniżenie tej stawki przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystania tego urlopu, powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem tych zmian. Sytuacja ta dotyczy bowiem zmian dokonanych w zmiennych składnikach wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, jakim jest właśnie wynagrodzenie godzinowe.

WAŻNE!

Obliczenie wynagrodzenia urlopowego według nowej stawki godzinowej dotyczy zmian wynagrodzenia występujących w okresie, z którego ustalamy podstawę wynagrodzenia urlopowego, czyli w ciągu 3 lub najwyżej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a także w miesiącu wykorzystania urlopu.

Zmiana zasad wynagradzania w miesiącu, w którym pracownik jest na urlopie, powoduje obliczenie wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem nowej stawki obowiązującej w tym miesiącu.

• art. 172 Kodeksu pracy,

• § 8, § 10 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK