| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Wypłata zawyżonego wynagrodzenia

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia

Pracownikowi jednostki przez pomyłkę wypłacono za wysokie wynagrodzenie za czerwiec 2008 r. (błąd systemu komputerowego naliczania płac). Co zrobić w takiej sytuacji, jak odzyskać te pieniądze, czy można dokonywać potrącenia z wynagrodzenia pracownika?


Nie będzie problemu, jeżeli pracownik dobrowolnie zwróci kwotę nadpłaconego wynagrodzenia. Pracodawca nie ma bowiem możliwości potrącenia tej należności z przyszłego wynagrodzenia pracownika bez jego zgody wyrażonej na piśmie (art. 91 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Jeżeli nawet pracownik wyrazi zgodę na takie potrącenie, pracodawca może go dokonywać tylko w określonych przepisami granicach. Wolna od potrąceń jest bowiem kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 1126 zł w 2008 r. (art. 91 § 2 pkt 1 k.p.).

Natomiast gdy pracownik nie wyrazi zgody na zwrot nadpłaconej kwoty, pracodawca może wystąpić o jej zwrot na drodze sądowej. Należy przy tym podkreślić, że szanse na odzyskanie nadpłaconego wynagrodzenia w przypadku kwot, co do których pracownik mógł sądzić, że mu się należą i które w dobrej wierze spożytkował, są niewielkie.

Zasadniczą kwestią jest zatem odpowiedź na pytanie - czy pracownik miał prawo spodziewać się otrzymania wynagrodzenia w takiej większej wysokości i czy w związku z tym mógł w dobrej wierze nim rozporządzać? Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu (art. 409 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; dalej: k.c.).

Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc jego obowiązek liczenia się ze zwrotem świadczenia ogranicza się zasadniczo do sytuacji, w których ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia (art. 409 w zw. z art. 410 § 1 k.c. i w zw. z art. 300 k.p.). Ciężar dowodu w tej kwestii spoczywa na pracodawcy (wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 408/00).

Przykładowo, gdyby pracownik otrzymał 20 000 zł, zamiast spodziewanych 2000 zł, to nie mógłby twierdzić, że nie zorientował się, iż nastąpiła pomyłka w naliczeniu wynagrodzenia. Świadczenie bowiem jest nienależne, kiedy brak było podstawy do jego dokonania, istniejącej w chwili dokonania świadczenia (wyrok Sądu Apelacyjnego z 7 maja 1993 r., sygn. akt I ACr 182/93; OSA 1994/2/13).

Jednak jeżeli okoliczności świadczą nawet o tym, że pracownik musiał wiedzieć, iż otrzymane wynagrodzenie zostało wypłacone nienależnie, to pracodawca i tak nie może potrącać tej należności z przyszłego wynagrodzenia pracownika bez jego pisemnej zgody. Będzie miał natomiast podstawy do dochodzenia swoich racji w sądzie. Pracodawca w takim przypadku ma prawo domagać się zwrotu nadpłaconej kwoty od pracownika, wykazując, że pracownik otrzymał świadczenie o wiele wyższe niż należne, i w związku z tym powinien liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu.

Z orzecznictwa

Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (art. 409 k.c.).

Wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 408/00

Podstawy prawne

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 116, poz. 731)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »