| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy można wybrać rodzaj rekompensaty za godziny nadliczbowe

Czy można wybrać rodzaj rekompensaty za godziny nadliczbowe

Przepracowałam u pracodawcy w ciągu miesiąca 10 godzin nadliczbowych. Jestem zainteresowana odebraniem jednego dnia wolnego, zaś za pozostałe 2 godziny nadliczbowe chciałabym dostać dodatek do wynagrodzenia. Czy takie rozwiązanie jest możliwe.


Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik może wnioskować do pracodawcy o udzielenie mu czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych. O uwzględnieniu lub odrzuceniu takiego wniosku decyduje pracodawca.

Wyrażenie przez pracodawcę zgody na udzielenie czasu wolnego (w proporcji 1:1) oznacza, że pracownik nie otrzyma dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Przepisy nie wymagają, aby wniosek pracownika dotyczył wszystkich przepracowanych przez niego godzin nadliczbowych. Możliwe jest zatem wnioskowanie do pracodawcy o udzielenie czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych, tak jak w pytaniu - tylko za 8 godzin.

A zatem przychylenie się do wniosku pracownika oznaczać będzie dla pracodawcy obowiązek udzielenia 8 godzin czasu wolnego (z tytułu wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych przez 8 godzin) oraz zapłacenia dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych za pozostałe 2 godziny.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK