| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Pracownica naszej firmy zgodnie z regulaminem wynagradzania otrzymuje dofinansowanie studiów zaocznych oraz kursu na przewodnika wycieczek organizowanego przez ośrodek szkolenia. Podjęła ona naukę bez naszego skierowania, ponieważ kierunek studiów i kursu nie ma bezpośredniego związku z działalnością firmy. Czy kwota otrzymanego dofinansowania studiów i kursu będzie dla pracownicy przychodem stanowiącym podstawę składek i podatku?


RADA

Państwa pracownica rozpoczęła naukę bez skierowania. Dofinansowanie studiów zaocznych nie będzie stanowiło zarówno podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i podatku. Natomiast dofinansowanie kursu na przewodnika wycieczek będzie dla pracownicy stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz przychód podlegający opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników może być dokonywane w formach szkolnych lub pozaszkolnych. Według interpretacji przepisów przeprowadzonej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to, czy forma kształcenia zostanie zaliczona do kształcenia w formach szkolnych czy pozaszkolnych, zależy przede wszystkim od podmiotu prowadzącego szkolenie (pismo nr DP 123-3638/07/JS).

Tabela. Przykłady podmiotów prowadzących kształcenie w formach szkolnych albo pozaszkolnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje przysługują z tego tytułu od pracodawcy różnego rodzaju świadczenia i uprawnienia. To, czy pracownik podejmuje naukę na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania, ma wpływ na to, jakie rodzaje tych świadczeń i uprawnień mu przysługują. Nie wszystkie z nich są opodatkowane i oskładkowane.

Tabele przedstawiają katalog świadczeń oraz opis, które z nich są opodatkowane i oskładkowane, a które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z podatku.

Dofinansowanie kształcenia pracownika podejmującego edukację bez skierowania od pracodawcy podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu, jeżeli odbywa się w formach pozaszkolnych. Jeżeli natomiast pracownik kształci się bez skierowania od pracodawcy w formach szkolnych, tak jak Państwa pracownica, dofinansowanie stanowiące przychód pracownika będzie nieoskładkowane i nieopodatkowane. Przychód pracownika z tytułu dofinansowania kosztów nauki jest nieoskładkowany i nieopodatkowany bez względu na formę kształcenia, pod warunkiem że pracownik został skierowany przez pracodawcę.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia na podstawie skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia bez skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma skierowała na studia zaoczne z księgowości jedną z asystentek działu księgowości. W odrębnej umowie firma zobowiązała się do pokrywania całego czesnego za studia, kosztów dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia oraz kosztów podręczników. Firma nie doliczy do podstawy składek i podatku wszystkich kosztów związanych ze sfinansowaniem nauki na studia zaoczne dla asystentki działu księgowości. Była ona bowiem skierowana na studia zaoczne przez pracodawcę. Kształcenie odbywa się w formie szkolnej.

PRZYKŁAD

Pracownik działu reklamy złożył wniosek z prośbą o zrefundowanie 3-dniowego seminarium z zakresu psychologii. Firma wyraziła zgodę na pokrycie wszystkich kosztów uczestnictwa w seminarium. Pomimo że pracownik nie został na nie skierowany, wszelkie koszty związane z jego uczestnictwem w seminarium będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i podatku. W tym przypadku są to świadczenia przysługujące pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przychód Państwa pracownicy z tytułu dofinansowania kursu na przewodnika wycieczek będzie oskładkowany i opodatkowany, ponieważ podmiotem szkolącym jest ośrodek szkolenia (forma pozaszkolna).

• § 3-5, 9 i 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

• § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych - Dz.U. Nr 31, poz. 216

• § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

• art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK