| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Czy przychód pracownika z tytułu dofinansowania nauki jest opodatkowany i oskładkowany

Pracownica naszej firmy zgodnie z regulaminem wynagradzania otrzymuje dofinansowanie studiów zaocznych oraz kursu na przewodnika wycieczek organizowanego przez ośrodek szkolenia. Podjęła ona naukę bez naszego skierowania, ponieważ kierunek studiów i kursu nie ma bezpośredniego związku z działalnością firmy. Czy kwota otrzymanego dofinansowania studiów i kursu będzie dla pracownicy przychodem stanowiącym podstawę składek i podatku?


RADA

Państwa pracownica rozpoczęła naukę bez skierowania. Dofinansowanie studiów zaocznych nie będzie stanowiło zarówno podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i podatku. Natomiast dofinansowanie kursu na przewodnika wycieczek będzie dla pracownicy stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz przychód podlegający opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników może być dokonywane w formach szkolnych lub pozaszkolnych. Według interpretacji przepisów przeprowadzonej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to, czy forma kształcenia zostanie zaliczona do kształcenia w formach szkolnych czy pozaszkolnych, zależy przede wszystkim od podmiotu prowadzącego szkolenie (pismo nr DP 123-3638/07/JS).

Tabela. Przykłady podmiotów prowadzących kształcenie w formach szkolnych albo pozaszkolnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje przysługują z tego tytułu od pracodawcy różnego rodzaju świadczenia i uprawnienia. To, czy pracownik podejmuje naukę na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania, ma wpływ na to, jakie rodzaje tych świadczeń i uprawnień mu przysługują. Nie wszystkie z nich są opodatkowane i oskładkowane.

Tabele przedstawiają katalog świadczeń oraz opis, które z nich są opodatkowane i oskładkowane, a które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z podatku.

Dofinansowanie kształcenia pracownika podejmującego edukację bez skierowania od pracodawcy podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu, jeżeli odbywa się w formach pozaszkolnych. Jeżeli natomiast pracownik kształci się bez skierowania od pracodawcy w formach szkolnych, tak jak Państwa pracownica, dofinansowanie stanowiące przychód pracownika będzie nieoskładkowane i nieopodatkowane. Przychód pracownika z tytułu dofinansowania kosztów nauki jest nieoskładkowany i nieopodatkowany bez względu na formę kształcenia, pod warunkiem że pracownik został skierowany przez pracodawcę.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia na podstawie skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela. Świadczenia z tytułu kształcenia bez skierowania zakładu pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma skierowała na studia zaoczne z księgowości jedną z asystentek działu księgowości. W odrębnej umowie firma zobowiązała się do pokrywania całego czesnego za studia, kosztów dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia oraz kosztów podręczników. Firma nie doliczy do podstawy składek i podatku wszystkich kosztów związanych ze sfinansowaniem nauki na studia zaoczne dla asystentki działu księgowości. Była ona bowiem skierowana na studia zaoczne przez pracodawcę. Kształcenie odbywa się w formie szkolnej.

PRZYKŁAD

Pracownik działu reklamy złożył wniosek z prośbą o zrefundowanie 3-dniowego seminarium z zakresu psychologii. Firma wyraziła zgodę na pokrycie wszystkich kosztów uczestnictwa w seminarium. Pomimo że pracownik nie został na nie skierowany, wszelkie koszty związane z jego uczestnictwem w seminarium będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i podatku. W tym przypadku są to świadczenia przysługujące pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przychód Państwa pracownicy z tytułu dofinansowania kursu na przewodnika wycieczek będzie oskładkowany i opodatkowany, ponieważ podmiotem szkolącym jest ośrodek szkolenia (forma pozaszkolna).

• § 3-5, 9 i 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - Dz.U. Nr 103, poz. 472; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 31, poz. 216

• § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych - Dz.U. Nr 31, poz. 216

• § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

• art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK