| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy pracownik może mieć za ten sam dzień prawo do wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego

Czy pracownik może mieć za ten sam dzień prawo do wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego

Pracownik 31 października 2008 r. wykonywał pracę przez część dnia, źle się poczuł i poszedł do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie od 31 października do 7 listopada. Czy zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi za 31 października 2008 r.? Jak ustalić w tym przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, skoro jest to ostatni dzień miesiąca? Czy możliwe jest rozliczenie zasiłku za godziny, w których praca nie była wykonywana?

RADA

Za dzień, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę, nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi zasiłku chorobowego za godziny choroby. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wliczyć wynagrodzenie, które uzyskał pracownik za okres od listopada 2007 r. do października 2008 r.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę. Dnia, w którym pracownik wykonywał pracę, bez względu na liczbę przepracowanych godzin, i otrzymał za ten dzień wynagrodzenie, nie traktuje się jako dnia niezdolności do pracy. Nie ma znaczenia, czy pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za pełny dzień czy tylko za kilka godzin pracy, np. 5 godzin, kiedy pracownik wykonywał pracę.

Dnia, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę, nie traktuje się tak jak dnia niezdolności do pracy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Państwa pracownik, który 31 października 2008 r. świadczył pracę przez kilka godzin, powinien za ten dzień otrzymać wynagrodzenie za pracę. Natomiast od 1 listopada 2008 r. powinni Państwo wypłacać pracownikowi zasiłek chorobowy.

Jeżeli za 31 października 2008 r. nie wypłacą Państwo pracownikowi zasiłku chorobowego, to na zwolnieniu lekarskim powinni Państwo zrobić adnotację, że nie wypłacili za ten dzień zasiłku chorobowego, i wskazać powód, dla którego pracownik za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za pracę zamiast zasiłku chorobowego.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w tym przypadku powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik uzyskał w okresie od listopada 2007 r. do października 2008 r., lub z faktycznego okresu ubezpieczenia chorobowego pracownika. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wliczyć również wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymał w październiku 2008 r., ponieważ w tym miesiącu nie otrzymał on zasiłku chorobowego.

• art. 12, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 119, poz. 771

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »