| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Kto ponosi koszty przelewu wynagrodzenia pracownika na więcej niż jedno konto

Kto ponosi koszty przelewu wynagrodzenia pracownika na więcej niż jedno konto

Nasz pracownik prosi o przesłanie jego wynagrodzenia na dwa konta - po połowie na każde z kont. Czy można przekazywać wynagrodzenie pracownika na dwa konta, jeśli złoży stosowne oświadczenie? Jeśli tak, to czy można dodatkowo obciążyć go kosztami poniesionymi w związku z dwoma przelewami?

RADA

Tak, przekazywanie wynagrodzenia na więcej niż jedno konto bankowe pracownika jest dopuszczalne za Państwa zgodą. Koszty przelewu na jedno z kont ponosi bezwarunkowo pracodawca, natomiast kwestię ponoszenia kosztów związanych z drugim przelewem strony mogą uzgodnić w sposób dowolny.

UZASADNIENIE

Zasadniczo wynagrodzenie wypłacane jest do rąk pracownika. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny prawidłowy sposób spełnienia zobowiązania pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają bowiem inne sposoby wypłaty wynagrodzenia, jednak pod warunkiem, że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę (art. 86 § 3 Kodeksu pracy). Oznacza to, że wypłata wynagrodzenia może nastąpić nie tylko do rąk własnych pracownika (wypłata w kasie zakładu pracy), ale również - po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa pracy - w formie przelewu na wskazany przez pracownika rachunek bankowy czy pieniężnego przekazu pocztowego.

WAŻNE!

Wypłata wynagrodzenia może nastąpić w inny sposób niż płatność do rąk pracownika, pod warunkiem że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Jeżeli więc przepisy układu zbiorowego pracy przewidują wypłatę wynagrodzenia na konto pracownika, to nie jest potrzebna zgoda pracownika na taką formę. W pozostałych przypadkach do przelewu wynagrodzenia na rachunek bankowy pisemna zgoda pracownika jest niezbędna. Nie wystarczy samo oświadczenie pracownika zawierające numer konta. Konieczna jest informacja, że pracownik prosi o przelew wynagrodzenia na podane w piśmie konto.

Zazwyczaj przepisy wewnątrzzakładowe lub zgoda pracownika dotyczą przelewu wynagrodzenia na jeden rachunek wskazany przez pracownika. W praktyce zdarza się, że pracownikom niekiedy zależy na podzieleniu pensji na części i przelaniu ich na różne konta lub przelaniu jedynie części wynagrodzenia na podane konto i wypłacie pozostałej części do rąk własnych. Przepisy prawa pracy nie zawierają w tym zakresie żadnych ograniczeń. Takie postępowanie jest więc dopuszczalne. Powinno jednak zostać zaakceptowane przez pracodawcę.

Pracodawca nie musi godzić się na przekazywanie wynagrodzenia w częściach na więcej niż jedno konto podane przez pracownika. Jeśli jednak taką zgodę wyrazi, to w oświadczeniu pracownik powinien podać numery poszczególnych kont oraz dokładne kwoty, jakie mają być na nie przelewane. Aby uniknąć wątpliwości, pracownik powinien także wskazać, od jakiego dnia wynagrodzenie ma być w ten sposób wypłacane.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 2500 zł oraz dodatek funkcyjny w stałej kwocie 400 zł. Dodatkowo co kwartał otrzymuje premię regulaminową. Pracownik złożył oświadczenie o następującej treści: „Wyrażam zgodę na przekazywanie od 1 stycznia 2009 r. należnego mi wynagrodzenia w formie przelewu na poniższe rachunki bankowe:

1) 123457xxxx kwotę 2500 zł (słownie: dwa tysiące pięćset zł) oraz

2) 123484xxxx pozostałą kwotę”.

Pracodawca, jeśli ustalił z pracownikiem, że będzie mu przekazywał wynagrodzenie na dwa konta, na pierwsze z podanych kont powinien przekazać 2500 zł, a na drugie pozostałą część wynagrodzenia - dodatek funkcyjny oraz premie kwartalne.

Koszty przelewu wynagrodzenia na rachunek bankowy powinien ponosić pracodawca. To pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Dlatego wszelkie koszty związane z realizacją tego zobowiązania (np. koszty związane z zabezpieczeniem gotówki w kasie zakładu lub koszty przelewu bankowego) będą obciążały pracodawcę, a nie pracownika. Ta zasada bezwarunkowo odnosi się do przelewu wynagrodzenia na jedno podane przez pracownika konto.

WAŻNE!

Koszty związane z wypłatą wynagrodzenia ponosi pracodawca.

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują, kto ponosi koszty przelewów bankowych w sytuacji, gdy pracownik podaje dwa lub więcej numerów kont. Jeśli pracodawca wyrazi zgodę na przelewanie wynagrodzenia na więcej niż jedno konto, należy przyjąć, że powinien ponosić koszty z tym związane. Jednak zgodna z prawem jest i taka sytuacja, w której przepisy wewnątrzzakładowe przewidują bezpłatny przelew jedynie na jedno konto, a pracodawcy uzależniają zgodę na przelewy na pozostałe konta od zgody pracownika na ponoszenie kosztów tej operacji. Pracodawca nie może samodzielnie potrącić pracownikowi kosztów przelewu na pozostałe konta bez jego wyraźnej, pisemnej zgody. Tylko w przypadku pisemnej zgody pracownika pracodawca będzie mógł obciążyć pracownika kosztami przelewu.

• art. 29 § 3, art. 86 i art. 91 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »