| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Jakie informacje musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Jakie informacje musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Chciałbym prosić o interpretację art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, który wskazuje, że administrator danych osobowych jest zobowiązany m.in. poinformować osobę, od której dane otrzymuje, o podmiocie je przetwarzającym, celu ich przetwarzania, prawie do dostępu do nich i ich zmiany. Planowałem zacząć stosować ten przepis, zawierając wszystkie wskazane informacje w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym. Czy będzie to postępowanie prawidłowe? Czy jest to konieczne?

Obowiązek informacyjny wynikający z art. 24 ustawy o ochronie danych osobowych może zostać spełniony na piśmie w następujący sposób:

Klauzula informacyjna dotycząca danych, które musi podać pracodawca kandydatom do pracy

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.), informuję, że:

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Alfa Beta sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Kolorowa 2, zwana dalej Spółką,

2) Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu rekrutacji pracownika na stanowisko - specjalista ds. marketingu i udostępniane pracownikom działu kadr Spółki,

3) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,

4) podanie Spółce danych osobowych jest dobrowolne. Jednak niepodanie informacji wskazanych w art. 221 § 1 Kodeksu pracy, tj. imienia (imion) i nazwiska, imion rodziców, daty urodzenia, miejsca zamieszkania (adresu do korespondencji), wykształcenia, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia przez kandydata do pracy spowoduje, że otrzymana oferta zatrudnienia nie będzie przez Spółkę rozpatrywana.

Odrębne podawanie przez pracodawcę potencjalnemu pracownikowi informacji wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych nie jest konieczne, gdy:

• potencjalny pracownik posiada wiedzę o tych danych (np. z treści ogłoszenia z ofertą zatrudnienia),

• przepis rangi ustawowej zezwala na przetwarzanie danych bez ujawniania faktycznego celu ich zbierania.

W pierwszym przypadku okoliczność posiadania informacji wynikających z art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych musi być stwierdzona w sposób obiektywny i sprawdzona, czy rzeczywiście wszystkie wymagane informacje są znane kandydatowi do pracy.

• art. 23, art. 24, art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Maurycy Organa

radca prawny

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK