| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę?

Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę?

W umowach o pracę można zawrzeć informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy prawa pracy nie zabraniają takiego rozwiązania.


Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy powinien poinformować pracownika na piśmie o:

- obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

- wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,

- obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Jeżeli pracodawca nie musi ustalać regulaminu pracy, informuje dodatkowo pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz o przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli w Państwa firmie istnieje regulamin pracy, to nie muszą Państwo podawać pracownikom dodatkowych informacji o warunkach zatrudnienia.

Nie ma natomiast przeszkód, aby pracodawca zawarł w umowie o pracę informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy nie określają bowiem wyraźnie, że informacja ta musi być sporządzona w odrębnym piśmie niż umowa o pracę. Jedynym wymogiem jest sporządzenie jej w formie pisemnej, a więc może być zawarta np. w pisemnej umowie o pracę.

Sporządzając informację o warunkach zatrudnienia w umowie o pracę pracodawca musi jednak pamiętać, że każda zmiana określonych w tej informacji warunków zatrudnienia spowoduje konieczność zmiany umowy o pracę.


PRZYKŁAD

Pracodawca sporządził dla pracownika w umowie o pracę informację o warunkach zatrudnienia. W umowie tej było zapisane, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie raz na tydzień. Pracodawca postanowił zmienić częstotliwość wypłaty wynagrodzenia - zamierza je wypłacać raz na miesiąc. W związku z tym musi zmienić pracownikom umowy o pracę w punkcie dotyczącym częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. Jeden z pracowników nie zgodził się na taką zmianę. Zatem pracodawca nadal będzie musiał wypłacać wynagrodzenie temu pracownikowi raz w tygodniu. Może jednak wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające w zakresie częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowaną propozycję zmiany częstotliwości wypłaty wynagrodzenia, po okresie wypowiedzenia będzie otrzymywał wynagrodzenie raz w miesiącu. Gdy natomiast odrzuci tę propozycję, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.


Aby uniknąć problemów z częstą zmianą warunków zatrudnienia określonych w umowie o pracę, pracodawca powinien sporządzić je tak, by nie musiał ich często zmieniać. W informacji o warunkach zatrudnienia może np. podać, kiedy pracownik uzyska wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego lub dłuższy okres wypowiedzenia. Wówczas nie trzeba dokonywać aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia w razie zmiany wymiaru urlopu lub o długości okresu wypowiedzenia.

Informacja o warunkach zatrudnienia, która może być zawarta w umowie o pracę pracownika zatrudnionego na pełny etat na umowę na czas nieokreślony, który wcześniej był zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny (u pracodawcy obowiązuje regulamin pracy)


Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu Kadry w artykule: Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »