| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jak zauważył SN, istotny jest przy tym fakt, że zgodnie z poglądem wyrażonym w orzecznictwie, w przypadku gdy takie oświadczenie składa pracodawca, powinno ono zostać zakwalifikowane jako oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w jednym z trybów przewidzianych w kodeksie pracy (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt III PZP 6/11).

W związku z powyższym, jak wskazał SN w Uchwale, oświadczenie pracownika nazwane przez niego wypowiedzeniem, niebędące wypowiedzeniem przewidzianym w przepisach kodeksu pracy, powinno zostać zakwalifikowane jako oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Podsumowując, w Uchwale SN wypowiedział się co do dopuszczalności rozwiązania przez pracownika umowy o pracę zawartej na czas określony, w przypadku gdy sama umowa nie dopuszcza możliwości wcześniejszego jej rozwiązania. SN potwierdził, że uznanie oświadczenia, nazwanego przez pracownika wypowiedzeniem, za bezskuteczne rodziłoby po stronie pracodawcy istotne, negatywne konsekwencje. Mając na względzie zasady współżycia społecznego oraz interes zarówno pracodawcy, jak i pracownika, SN wskazał, że oświadczenie pracownika nazwane wypowiedzeniem, powinno zostać uznane
za rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przedstawione w Uchwale, może mieć istotne znaczenie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ponieważ rozstrzyga wątpliwości dotychczas pojawiające się w praktyce i dopuszcza możliwość rozwiązania przez pracownika umowy, która została zawarta z pracodawcą na ściśle określony czas.

Zapraszamy na forum Prawo gospodarcze

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Patrycja Dzięgielewska, Marta Musioł
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK