| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Terminowa umowa o pracę - czy to jej kres po wyroku TSUE?

Terminowa umowa o pracę - czy to jej kres po wyroku TSUE?

Polskie prawo dyskryminuje pracowników zatrudnionych na czas określony. Wyrok TSUE może ograniczyć ich atrakcyjność, ale czy to już kres ich stosowania?

13 marca 2014 roku w sprawie C-38/2013 zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozświetlił płomyk nadziei dla pracowników, którzy do tej pory pracowali na podstawie umów terminowych. W omawianej sprawie pracująca w Samodzielnym Zakładzie Psychiatrycznym pielęgniarka najpierw pracowała na podstawie umowy na czas nieokreślony, następnie umowę rozwiązano za porozumieniem stron i ostatecznie zawarto umowę terminową, której kodeksowy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie niezależnie od czasu na jaki została zawarta. Polskie prawo okazało się być dyskryminujące, a przepisy które różnicują zasady wypowiadania umów pracowników zatrudnionych na czas określony i nieokreślony przy zastrzeżeniu wykonywania podobnych obowiązków są sprzeczne z Dyrektywą 99/70/WE.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę


Umowa do śmierci, wiele umów na krótki okres


Korzystanie z umów na czas określony jest wciąż niezwykle korzystne dla pracodawcy. Dzięki orzecznictwu Sądu Najwyższego dawno zerwano z praktyką, kiedy umowę taką zawierano na dziesięć, czy więcej lat - przyjmując w wykładni, iż umowa zwarta na tak długi czas jest sprzeczna z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, a umowy tego typu zaczęto postrzegać jako zawarte na czas nieokreślony.

Kodeks pracy przyjął fikcję prawną, która zakłada, iż trzecia umowa zawarta na czas określony jest traktowana z automatu jako umowa na czas nieokreślony. Istnieje jednak prosty sposób, aby skutecznie ominąć ten przepis. Pomiędzy kolejnymi umowami nie może występować przerwa dłuższa niż miesiąc czasu. Pracodawcy są więc w stanie obejść te wymogi, poprzez chociażby zawarcie umowy cywilnoprawnej w okresie, który doprowadziłby do jej przekształcenia. Jest to o tyle istotne zagadnienie, iż nie wiadomo w jakim związku powyższe problemy pozostaną na tle postulowanych zmian, które zakładają wprowadzenie ograniczenia co do możliwości zawarcia umowy na czas określony do 24 lub 48 miesięcy (w zależności od projektu).

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy


Krótki okres wypowiedzenia


W odróżnieniu od umów zawartych na czas wykonywania określonej pracy, w umowach na czas określony dopuszcza się wprowadzenie klauzuli pozwalającej na jej wcześniejsze wypowiedzenie przez obie strony. Musi być ona zawarta na minimum sześć miesięcy i nie ma przeszkód, aby stosowny aneks wprowadzić już po zawarciu umowy (musi to być konsens). Początkowo w doktrynie istniał spór co do interpretacji tego przepisu. Zastanawiano się bowiem, czy chodzi tu o okres na jaki umowa została zawarta, czy może okres faktycznie przepracowany po upływie którego można dopiero umowę wypowiedzieć. Sąd Najwyższy przychylił się do pierwszego z przedstawionych rozwiązań. Jednocześnie dopuszcza się (w obrocie jest to zjawisko raczej niepopularne), aby prawo do wypowiedzenia umowy zostało zastrzeżone jedynie na korzyść pracownika (nigdy odwrotnie). Okres ten niezależnie od czasu trwania umowy wynosi dwa tygodnie.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK